Stanowisko Zielonych odnośnie budowy drogi przez Park Piastowski

Zieloni 2004 woj. Lubuskiego protestują przeciw ich zdaniem niepełnej i niedokładnie przeprowadzonej debacie publicznej nad przebiegiem drogi przez teren Parku Piastowskiego. Nasz protest dotyczy zarówno władz miasta, jak też i samych mediów. W naszym odczuciu, brak jest debaty nad tym jak ocalić Park od rozcięcia przez nowa inwestycję. W wielu miejscach Polski i Europy tego typu inwestycję tamtejsze władze przeprowadziłyby w sposób nie powodujący naruszenia funkcjonalności parku.

Budowa przecinająca takie założenie parkowe, zwłaszcza gdy jest to park wąski acz długi, niszczy jego funkcjonalność- choćby osoba uprawiająca jogging może go uprawiać na mniejszym obszarze, to samo dotyczy osób zażywających spaceru. Nie jesteśmy przeciwni budowie samej drogi przez wspomniany park z racji pełnionej przez nią funkcji, chcemy jednakże by zniszczenia w tym kompleksie parkowym ograniczono do niezbędnego minimum. Uważamy za dopuszczalne wycięcie drzew, jeśli droga zostanie przeprowadzona przepustem pod parkiem, tworząc tzw. most krajobrazowy: budowlę inżynieryjną stosowaną w przypadku przeprowadzania dróg przez obszary cenne przyrodniczo czy w przypadku szerokich przejść dla zwierząt ponad drogami. (por: http://siskom.waw.pl/nauka-srodowisko.htm#91 )

Dziwi nas, że w przedstawionej przez władze miasta analizie nie zawarto opcji budowy tzw. mostu krajobrazowego, w technologii pogrubionej blachy ocynkowanej płaszczowej jak np. tzw. "most krajobrazowy" pod Stęszewem na drodze Zielona Góra -Poznań. (wygląda jak te obiekty zrealizowane tutaj: http://www.viacon.pl/?p=realizacje_supercor ). Zrobienie przepustu w tej technologii pod Parkiem Piastowskim w Zielonej Górze kosztowałoby wg niedawnej wyceny 800 tys. do 1,2 mln w zależności od długości zabudowy. Jest to suma wg nas porównywalna, jeśli nie korzystniejsza, z technologią ścianek szczelinowych, obecnie obraną. Z naszych rozmów z projektantem p. Liberskim wynika iż nie rozpatrywał on opcji przepustu w technologii pogrubionej blachy płaszczowej.

Wówczas na ocalonej powierzchni możnaby urządzić brakującą dziś w tym parku łąkę- błonia mogące być miejscem na pikniki, opalanie się. Byłby to reprezentacyjny trawnik, może nawet ze sztucznym nawadnianiem, atrakcyjnymi kwiatami etc. Na tego typu budowlach standardowo nasadza się także drzewa i krzewy- minimalny naziom gleby to 1,5 metra. Park mógłby być więc w tym miejscu nadal. Na przeszkodzie temu stoi jednak błędnie naszym zdaniem przeprowadzony proces wyboru najlepszej opcji budowy tej drogi. Jednocześnie zwracamy się do władz miasta Zielonej Góry o poświęcenie większego wysiłku w znalezienie najlepszej opcji przeprowadzenia drogi przez ten park.

Zieloni 2004 woj. Lubuskiego czerwiec 2007 r.

Komentarze

Prześlij komentarz

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623