Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego


GZ.II.0620.1.124.2016                                                                                                                                                         Zielona Góra, 01.07.2016 r.



Newsletter nr 124



ZaParkuj w Lubuskiem na Woodstocku

To już za dwa tygodnie! W dniach 14-16 lipca w Kostrzynie nad Odrą, po raz 22. odbędzie się najpiękniejszy festiwal świata w najpiękniejszym regionie świata  - Przystanek Woodstock. - Jesteśmy dumni, że już 22 festiwal będzie właśnie w naszym regionie lubuskim. Jesteśmy wiernymi fanami. 22 rok Jurek Owsiak jest w moim sercu zaraz po moim mężu – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak. - Jesteśmy na pięknej ziemi lubuskiej. Z tamtego miejsca robicie krok i możecie zobaczy piękne miejsca, piękny region lubuski. Dziękujemy za wsparcie i gościnę – mówił Jurek Owsiak.  

Lubuskie po raz kolejny zaprasza do swojej strefy na Przystanku Woodstock. Oto czym kusić będziemy w tym roku. ­ - W tym roku bawić się będziemy pod hasłem „ZaParkuj w Lubuskiem" -  u nas jest najpiękniej – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.

Odpocznij pod lubuskim drzewem

Szukasz ciszy i spokoju na festiwalowym polu? Chcesz odpocząć od upału w cieniu drzew? Zaparkuj w lubuskiej strefie na Przystanku Woodstocku. Ten nasz kawałek ziemi zamienimy w enklawę zieleni. Bo przecież połowę powierzchni regionu zajmują lasy! Mamy najpiękniejsze zielone zakątki w Polsce, więc na leśnym odpoczynku znamy się jak nikt inny. - Wyrosną lasy na naszej lubuskiej łące. Będą przepiękne drzewa. Będziemy zapraszać do odwiedzenia naszych parków krajobrazowych. Chcemy żebyście poczuli się jak w prawdziwym naturalnym lesie  – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Wszyscy jesteśmy równi

W tym roku promować będziemy wolność i równość. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Lubuskie to najbardziej tolerancyjny i otwarty region w Polsce. Odwiedzając naszą strefę pokażesz, że te wartości nie są Ci obce. Zachęcamy - podpisz Deklarację Równości. Zostaw nam swoją pozytywną myśl! Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła Jurka Owsiaka do wspólnego podpisania Deklaracji Równości w lubuskiej strefie.

Naturalnie ekstremalnie!

Jesteś odważny, sprytny, silny? Lubisz dobrą zabawę z odrobiną adrenaliny?! Odwiedź strefę Lubuską na Przystanku Woodstock. Pokonaj ekstremalny tor przeszkód i zostań bohaterem! Poczuj się jak Tarzan – park linowy czeka!

A ponadto: Gry, tablety, internety, warsztaty plastyczne, kartki pocztowe….

CZEKAMY NA CIEBIE!

Owsiak: to będzie najpiękniejszy festiwal… i najbezpieczniejszy

Do przyjazdu do Kostrzyna nad Odrą zaprasza głównodowodzący festiwalu Jurek Owsiak. -To wielkie rack'n rollowe święto. Tam się nie idzie wcześnie spać, tam się słucha muzyki z trzech scen. Co roku przygotowujemy się bardzo starannie do tego święta muzyki. Nowością będzie podwyższona kategoria bezpieczeństwa festiwalu. Ale jesteśmy gotowi! Spełniamy wszystkie standardy bezpieczeństwa – wyjaśnił . - To naprawdę bezpieczna rodzinna impreza. To miejsce stworzyło logikę działania, której trudno się podjąć, gdy się tego nie robi konsekwentnie. Ważna jest też współpraca z publicznością. To są standardy pracy, których nie ma na świecie – dodał. Owsiak podkreślał, że festiwal organizowany jest tylko dzięki sponsorom i że nie otrzymuje żadnych dotacji od instytucji państwowych. Pomaga nam tylko urząd marszałkowski i wspomaga nas finansowo. Żadnych innych dotacji nie mamy. Bardzo dziękujemy za to wsparcie i za to, że jesteście z nami.  Tego festiwalu nie będzie broniła armia polska, aby obronić nas od terrorystów. Tak się buduje wielki imprezy które zdobywają międzynarodową renomę – przekonywał.

Owsiak apelował także o wzajemny szacunek oraz bezpieczną zabawę. - Jeżeli masz odwagę przyjechać, jeżeli kochasz Przystanek i ta atmosfera ci odpowiada, to przyjedź i pilnuj tego Przystanku! Będziemy dbali o wasze dzieci szanowni dorośli. Będziemy prosili żeby dzwonili do domu, chcemy zrobić wszystko żeby ludzie czuli się bezpiecznie – zakończył.

 

Zielonogórska delegatura ABW ma 15 lat

Na co dzień strzegą bezpieczeństwa wewnętrznego kraju i stoją na straży prawa – funkcjonariusze i pracownicy Agencji Bezpieczeństwa 1 lipca br. świętowali 15-lecie delegatury w Zielonej Górze. Podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak dziękowała im za pracę na rzecz ojczyzny i regionu. - Życzę, żeby postępowania, które Państwo tutaj prowadzicie kończyły się zawsze naszym wspólnym sukcesem, bo interes mamy wspólny: interes Polski: praworządność, przestrzeganie prawa, bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo obywateli – mówiła.

Marszałek podkreślała, że praca funkcjonariuszy Agencji jest niewidzialna dla przeciętnego obywatela, ale każdy z nas odczuwa jej skutek, jakim jest poczucie bezpieczeństwa. – To, co dla nas zwykłych obywateli wydaje się zwykłą codziennością, bardzo często Wam, funkcjonariuszom ABW spędza sen z powiek. Skromni, niewidzialni, konsekwentnie realizujecie swoją misję. Dziękuje, że dzięki wam mamy spokój, że możemy spokojnie pracować. Tutaj w regionie transgranicznym, w Polsce Zachodniej obszar waszej działalności jest bardzo trudny i szczególnie wrażliwy podkreślała.

Jubileusz był okazją do uhonorowania funkcjonariuszy ABW. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Delegatury kpt. Mariusz Tasior oraz Zastępca szefa ABW  - ppłk Norbert Loba.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to służba specjalna powołana do ochrony porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej (bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i obywateli).

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego została utworzona 29 czerwca 2002 po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje: ABW oraz Agencję Wywiadu. Jako służba specjalna podlega kontroli cywilnej – jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów i kontrolowana przez Sejm.

 

Z nowym prezesem o rozwoju szpitala

29 czerwca br. marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z Jerzym Ostrouchem, nowym prezesem Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Rozmowa dotyczyła planów rozwoju szpitalnej spółki. W spotkaniu uczestniczyli także ustępujący prezes lecznicy Ryszard Hatała oraz wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz

Decyzję o powołaniu zarządu szpitala w Gorzowie w osobach Jerzego Ostrucha i Roberta Surowca podjęło zgromadzenie wspólników lecznicy, uznając iż będzie on dobrze realizować swoje zadania. Poprzedniemu prezesowi wygasł kontrakt roczny.  Wybór nowego prezesa uzasadnia marszałek Elżbieta Anna Polak. - Pan Jerzy Ostrouch pełnił do tej pory funkcję prezesa szpitala poza naszym regionem, dotychczasowy prezes pełnił swoją funkcję w ramach kontraktu rocznego. Mam nadzieję, że panowie będą ze sobą współpracować, a płynne przekazanie będzie oznaczało także kontynuację tych zadań, które były wcześniej podjęte. Odpowiadamy za szpital, jest to szpital wojewódzki i konsekwentnie realizujemy naszą politykę – wyjaśnia.

 

RPO-Lubuskie 2020 – przyśpieszamy!

Co zrobić, aby przyśpieszyć wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, czyli wydawanie 906 mln euro? Na to pytanie odpowiadali dyrektorzy departamentów unijnych, którzy spotkali się dzisiaj (30.06) w urzędzie marszałkowskim z marszałek Elżbietą Anną Polak. - W ubiegłym roku ogłosiliśmy 20 konkursów, a w tym 45 na łączna kwotę 770 mln zł. Na konkursy wpłynęło ponad 800 aplikacji. To pokazuje, że beneficjenci są przygotowani do starania się o środki, dlatego musimy umożliwiać im sięganie po dotacje m.in. przyśpieszając wdrażanie programu – mówiła marszałek. W rozmowach wzięli również udział wicemarszałek Romuald Gawlik i członek zarządu Alicja Makarska.

W lutym 2016 r. Ministerstwo Rozwoju przyjęło „Plan działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów operacyjnych realizowanych w ramach Umowy Partnerstwa 2014 – 2020". Aby zrealizować postanowienia zawarte w tym dokumencie, Zarząd Województwa Lubuskiego zatwierdził  w marcu plan w zakresie przyspieszenia realizacji RPO-Lubuskie 2020.  W tym celu odbywają się cykliczne spotkania z dyrektorami urzędu marszałkowskiego oraz instytucjami odpowiedzialnymi za realizację programu, aby na bieżąco monitorować postępy.

W trakcie spotkań analizowane są m.in. obszary wsparcia, w ramach których można ogłaszać kolejne nabory wniosków, optymalna wartość wniosków o dofinansowanie, kontraktację i płatność w projektach, a także wypracowywane są rekomendacje mające na celu usprawnienie wydawania środków. Stały monitoring nadaje pracom odpowiednie tempo, jednocześnie zapewniając optymalną wydajność. Mowa tu np. o efektywnym doborze działań informacyjno-promocyjnych skierowanych do mieszkańców. Jednym z takich projektów jest utworzenie Lubuskiej Akademii Rozwoju.

- Pierwsze posiedzenie akademii odbędzie się jeszcze w czasie wakacji, 18 lipca. W tym dniu będziemy mówić na temat naboru do konkursu krajowego - program Inteligentny Rozwój. Szkolenia w ramach akademii będą cykliczne. Poruszymy tematy programów lokalnych i krajowych - mówiła Elżbieta Anna Polak - W obecnej perspektywie są bardzo duże pieniądze do zakontraktowania, dlatego akademia ma pomóc w efektywnym sięganiu po te środki - dodała marszałek.

Podczas dzisiejszych rozmów dyrektorzy zapewniali, że tam gdzie jest to możliwe, skracane są terminy weryfikacji wniosków. Stało się tak m.in. w konkursach ogłaszanych przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, gdzie skrócono do ośmiu dni  termin naboru wniosków, który wcześniej wynosił średnio półtora miesiąca. W celu przyśpieszenia wdrażania programu zmieniono również sposób prezentacji kryteriów konkursowych oraz usprawniono proces ich konsultacji. Zmiany dotknęły również czasu oceny formalno-merytorycznej projektów, który uległ skróceniu.

Poza tym dyskutowano o priorytetowości zadań realizowanych w trybie pozakonkursowym (projekty drogowe, kolejowe, dot. zabezpieczenia przeciwpowodziowego) oraz formule ZIT. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z wnioskodawcami oraz ich zdyscyplinowaniu. Podkreślano  również konieczność stałego wsparcia beneficjentów poprzez szkolenia.

 

 

TURYSTYKA W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM

Najwięcej turystów zagranicznych (151,0 tys.) odwiedzających województwo lubuskie w 2015 r. przybyło z Europy. Przyjechali głównie z Niemiec, Litwy, Białorusi, Rosji, Łotwy oraz Ukrainy. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.   

W województwie lubuskim gościli także turyści z innych kontynentów, m.in.: 1,2 tys. turystów z Azji, 1,0 tys. z Ameryki Północnej, 0,3 tys. z Ameryki Południowej i Środkowej, 0,2 tys. z Afryki i 0,1 tys. z Australii i Oceanii.

Według stanu z końca lipca 2015 r. w 288 lubuskich obiektach noclegowych na podróżnych czekało 18,6 tys. miejsc noclegowych. W 2015 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 615,9 tys. turystów (o 3,5% więcej niż przed rokiem), którym udzielono 1289,1 tys. noclegów (wzrost w skali roku o 7,3%).

Więcej informacji można znaleźć w publikacji pt. „Turystyka w województwie lubuskim w latach 2013-2015". Celem publikacji jest zaprezentowanie podstawowych danych o infrastrukturze turystycznej i jej wykorzystaniu. Składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter metodologiczny i analityczny, zaś druga zawiera wykresy oraz tablice stanowiące uzupełnienie informacji zawartych w komentarzu analitycznym. Część tabelaryczna obejmuje informacje o liczbie turystycznych obiektów noclegowych i ich wykorzystaniu, placówkach gastronomicznych oraz działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zastosowano przekroje obejmujące województwo, podregiony, powiaty i gminy.

 

 

 

 



Pozdrawiam,

Marzena Toczek

Biuro Prasowe

Gabinet Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

m.toczek@lubuskie.pl
tel. +48 (68) 456 55 67,


Komentarze

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623