Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.143.2016                                                                                Zielona Góra, 29.07.2016 r.



Newsletter nr 143

 

 

Lubuskie będzie gospodarzem sejmowej komisji ds. cyfryzacji i innowacji

29 lipca br. marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z posłem na Sejm RP Pawłem Pudłowskim. Podczas spotkania poseł zaproponował promocję regionu lubuskiego podczas misji parlamentarnej na przełomie sierpnia i września w Chinach. Lubuskie już od 10 lat współpracuje z regionem partnerskim Hainan.

W 2006 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy międzyregionalnej między Województwem Lubuskim a Prowincją Hainan. Celem porozumienia jest rozwijanie współpracy, zwłaszcza przez bezpośrednie kontakty między podmiotami gospodarczymi, instytucjami i organizacjami kulturalnymi, naukowymi, oświatowymi, sportowymi, turystycznymi oraz samorządami działającymi w obu regionach.

W 2013 r. lubuska delegacja pod przewodnictwem marszałek Elżbiety Anny Polak, na zaproszenie Jiang Dingzhi - gubernatora prowincji Hainan, przebywała z wizytą na wyspie Hainan i wzięła udział w Forum Polityki Turystycznej. Marszałek została poproszona o przedstawienie oferty turystycznej regionu, podczas oficjalnego otwarcia targów.

Współpraca z Chinami jest również ujęta w planach misji gospodarczych. Warto przypomnieć, że w 2014 r. region lubuski gościł Przedsiębiorców z Chin na Forum Polska-Chiny. Kilka miesięcy później Lubuskie zdobyło nagrodę „Miasto (Region) przyjazne w Komunikacji i Współpracy z Chinami". Był to efekt wieloletniej współpracy naszego województwa z prowincją Hainan, która nominowała nasz region do nagrody. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się podczas Chińskiej Międzynarodowej Konferencji Miast Przyjaznych w Kantonie, trzecim co do wielkości mieście w Chinach.

Podczas spotkania poseł zaproponował wspólną organizację posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT) w Zielonej Górze w październiku 2016 r. Ustalono również termin spotkania zarządu województwa z lubuskimi parlamentarzystami. Spotkanie odbędzie się w pierwszym tygodniu września. 

Kalendarium kontaktów Lubuskie – Chiny

24 lutego 2006 r. – zawarcie Porozumienia między woj. lubuskim a prowincją Hainan (CHRL) o współpracy międzyregionalnej.

15 - 17 września 2009 r. – pierwsza wizyta delegacji prowincji Hainan w woj. lubuskim. Prezentacja gospodarcza regionu lubuskiego.

3-10 maja 2010 r. – udział delegacji woj. lubuskiego w światowej wystawie EXPO 2010 w Szanghaju na zaproszenie Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2010. Udział w misji wzięło 30 osób, w tym przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządu.

7-9 maja 2010 r. – oficjalna wizyta delegacji woj. lubuskiego w partnerskiej prowincji Hainan, z udziałem marszałka woj. lubuskiego i przewodniczącego sejmiku lubuskiego. Rozmowy z Luo Baoming – gubernatorem i Jiang Shixian – wicegubernatorem prowincji Hainan.

17 – 19 września 2010 r. - wizyta delegacji prowincji Hainan w woj. lubuskim. Rozmowy dotyczyły możliwości inwestowania w regionie, współpracy w dziedzinie kultury oraz turystyki.

18 – 20 lipca 2011 r. - wizyta delegacji prowincji Hainan w woj. lubuskim. Spotkania były poświęcone głównie sytuacji w służbie zdrowia oraz porównaniu systemu ochrony zdrowia w woj. lubuskim i prowincji Hainan.

13 – 14 grudnia 2011 r. - wizyta delegacji stowarzyszenia dziennikarzy z prowincji Hainan w woj. lubuskim. Odwiedziny w redakcjach mediów lokalnych, zapoznanie się ze specyfiką pracy w poszczególnych redakcjach.

26 kwietnia 2012 r. – marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak wzięła udział w forum inwestycyjnym Polska - Europa Środkowa – Chiny w Warszawie.

27-29 czerwca 2012 r.– wizyta delegacji prowincji Hainan w woj. lubuskim. Rozmowy dotyczyły głównie turystyki, kultury i sportu.

10-16 grudnia 2012 r. - XV Tropikalne Rolnicze Targi Zimowe w Haikou w Chinach, połączone z prezentacją lubuskich produktów regionalnych: wina i miodu.

21-23 kwietnia 2013 r. - przedstawiciele woj. lubuskiego uczestniczyli w I Forum Regionalnym Polska - Chiny w Gdańsku.

31 października 2013 r. – w woj.  lubuskim gościła delegacja z chińskiej prowincji Sichuan. Celem wizyty było zacieśnienie współpracy obu regionów.

6-8 listopada 2013 r. – lubuska delegacja pod przewodnictwem marszałek Elżbiety Anny Polak, na zaproszenie Jiang Dingzhi - gubernatora prowincji Hainan, przebywała z wizytą na wyspie Hainan i wzięła udział w 17 Forum Polityki Turystycznej ITOP 2013. Delegacja lubuska zwiedziła też Specjalną Strefę Ekonomiczną w powiecie Chainman. Gospodarzem dnia był starosta powiatu Ji Zhaomin.

8 września 2014 r. - w Zielonej Górze odbyło się Forum Polska-Chiny.

 

 

O projekcie geodezyjnym lubuskich starostów

Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się ze starostą zielonogórskim Dariuszem Wróblewskim, który omówił zakres przygotowań do projektu pod nazwą "Informatyzacja i modernizacja danych zasobów geodezyjnych powiatów woj. lubuskiego do świadczenia e-usług". O współfinansowanie z funduszy unijnych na realizację tego projektu zamierza ubiegać się Związek Powiatów Lubuskich. W spotkaniu uczestniczyli także wicestarosta zielonogórski Waldemar Kotlarski i członek Zarządu Województwa Alicja Makarska.

Projekt "Informatyzacja i modernizacja danych zasobów geodezyjnych powiatów woj. lubuskiego do świadczenia e-usług" miałby być realizowany w latach 2017-2019 na terenie 12 powiatów ziemskich województwa lubuskiego, będącymi członkami związku tj.: gorzowskim, krośnieńskim, międzyrzeckim, nowosolskim, słubickim, strzelecko-drezdeneckim, sulęcińskim, świebodzińskim, wschowskim, zielonogórskim, żarskim i żagańskim.

Starosta Wróblewski poinformował, że prace nad projektem znajdują się na etapie studium wykonalności, a Związek Powiatów Lubuskich jest gotowy do aplikowania o fundusze. - Należy ocenić realność tego projektu, choć niewątpliwie jest to projekt o zasięgu regionalnym, który może kompleksowo rozwiązać ten problem w skali całego województwa - stwierdziła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Celem projektu jest podjęcie działań w zakresie poprawy jakości i harmonizacji danych w rejestrach publicznych oraz dostosowanie ich do obowiązujących przepisów prawa, dla zapewnienia interoperacyjności poprzez realizację prac związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, cyfryzację państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w części powiatowej, założenie lub zaktualizowanie istniejących baz, jak również dostosowanie systemów informatycznych do realizacji tych celów.

Zrealizowanie tych celów ma zwiększyć zakres i jakość świadczenia usług na drodze elektronicznej poprzez zapewnienie organom administracji publicznej, obywatelom i przedsiębiorstwom dostępu do aktualnych informacji o nieruchomościach gromadzonych w powiatowych rejestrach publicznych, w tym ewidencji gruntów i budynków (EGiB), bazie danych obiektów (BDOT500) i bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT).

 

Program działań na rzecz młodych Lubuszan

„Założenia polityki młodzieżowej woj. lubuskiego" – to nowy dokument, wypracowany w urzędzie marszałkowskim, którym niebawem zajmie się Zarząd Województwa. Pokazuje on m.in. niepokojące dane dotyczące spadku liczby absolwentów uczelni w Lubuskiem. – Dlatego widzimy konieczność przygotowania odrębnego programu rozwoju szkolnictwa wyższego, z udziałem rektorów – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. – Te dane na pewno byłyby gorsze, gdyby nie powołanie kierunku lekarskiego i wydziału prawa na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz nasze wsparcie dla Akademii Gorzowskiej i dla nowych kierunków studiów na PWSZ w Sulechowie.

„Założenia polityki młodzieżowej woj. lubuskiego" były już konsultowane z radnymi województwa z Komisji ds. Młodzieży i Spraw Obywatelskich. W dokumencie zawarte są m.in. planowane działania na rzecz aktywizacji młodych ludzi, takie jak np. „Partnerstwo dla wolontariatu" czy „Mamy prawo, mamy prawa".

- „Partnerstwo dla wolontariatu" - zawarto list intencyjny między rzecznikiem Praw Obywatelskich, Województwem Lubuskim a lubuskimi instytucjami publicznymi i NGO. Jego efektem będzie realizacja projektu dedykowanego młodzieży z problemami dostosowawczymi realizowany we współpracy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Departamentu Zdrowia i Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP. Liderem projektu, ma być Związek Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Ziemi Lubuskiej), który dysponuje obecnie bazą – ma na terenie naszego województwa 15 hufców. ZHP będzie się ubiegać o środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowane jest uruchomienie Poradni młodzieżowych oraz mobilnych punktów konsultacyjnych, które miałyby dyżury w mniejszych miejscowościach na terenie województwa. Wizytom takiego autobusu towarzyszyć mają atrakcje (gry, zabaw, quizy miejskie), a porady psychologiczne będą de facto "dodatkiem" – takie działanie ma na celu „odczarowanie" pomocy psychologicznej, ale jednocześnie uświadomienie młodym ludziom, że korzystanie z pomocy specjalisty to nie wstyd.

- „Mamy prawo, mamy prawa" – to projekt realizowany od 2014 r. przez Stowarzyszenie BABA, adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej. W przystępnej, warsztatowej formule omawiane jest pojęcie obywatelskości, podstawowe definicje prawne, organy władzy sądowniczej, rola zawodów prawniczych, rola Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Zakres wiedzy jest dostosowany do poziomu percepcji dzieci i młodzieży i ich indywidualnych potrzeb. Mniejsze dzieci dowiedzą się, gdzie mogą szukać pomocy, gimnazjaliści poznają tematykę obywatelską, licealiści nauczą się, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, wykorzystując techniki mediacyjne. Stowarzyszenie BABA podpisało również list intencyjny „Partnerstwo dla wolontariatu".

- Temat aktywizowania młodzieży był tematem ostatniego Szczytu Regionów – przypomina marszałek Polak. – Młodzież powinna być dopuszczona do gremiów decyzyjnych, uczestniczyć w kampaniach społecznych, powinna zasiadać przy stołach, gdzie zapadają decyzje, razem z dorosłymi.

W dokumencie znajdujemy jednak niepokojące dane dotyczące zmian demograficznych w Lubuskiem. Przykładem jest szkolnictwo wyższe. Wyraźnie widać wpływ zmian demograficznych na liczbę studentów i absolwentów uczelni wyższych.

Dane dotyczące absolwentów szkół wyższych (w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców) pokazują, że od roku 2007 największy spadek liczby absolwentów nastąpił w województwie lubuskim, o blisko 49%. Natomiast liczba studentów szkół wyższych na przestrzeni lat także poważnie zmalała. Ogółem w Polsce w przeliczeniu na 10 tys. w roku 2003 wyniosła 483, a w 2014 roku 382. W Lubuskiem liczby te wyniosły odpowiednio 390 w roku 2003 i 176 w roku 2014. W roku 2004 studiowało w województwie lubuskim około 41 tys. osób, a dekadę później liczba zmniejszyła się do około 16,5 tysiąca.

„Przy współpracy z wszystkimi uczelniami wyższymi województwa lubuskiego podjęte zostaną działania zmierzające do opracowania kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim. Opracowanie umożliwi określenie trendów rozwojowych szkolnictwa wyższego w naszym województwie, wskaże bariery rozwoju oraz kierunki rozwoju uwzględniające zapotrzebowanie lubuskiego rynku pracy" – czytamy w dokumencie.

Marszałek Polak podkreśla jednak, że działać trzeba z wyprzedzeniem. – Dlatego właśnie finansujemy nowe kierunki studiów na PWSZ w Sulechowie, wspieraliśmy powołanie kierunku lekarskiego i wydziału prawa na UZ, przeznaczamy 500 tys. zł na Akademię Gorzowską, planujemy wesprzeć powołanie nowej specjalności w ramach AWF – wylicza marszałek.

Przypomnijmy, że na powołany rok temu kierunek lekarski ubiegało się 30 chętnych na jedno miejsce! To pokazuje skalę zapotrzebowania na ten kierunek w rozwoju Uniwersytetu. – Gdyby nie te podjęte już działania, to niekorzystne dla nas statystyki na pewno byłyby dzisiaj jeszcze gorsze – dodaje marszałek.

 

Blisko 37 mln zł na innowacyjne technologie informacyjne

Usługi i aplikacje w zakresie e-administracji, a także dostęp do informacji on-line. W urzędzie marszałkowskim podpisano dziś (29.07) umowy z 14 samorządami i przedsiębiorstwami komunalnymi z całego województwa, które dzięki unijnej dotacji unowocześnią swoje systemy informacyjne. Łączna wartość projektów to blisko 37 mln zł (z tego 33,5 mln zł to kwota dofinansowania).

 - To pierwszy konkurs, który został rozstrzygnięty. Miał spore powodzenie, bo wpłynęło do nas ponad 40 wniosków. To pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typy inwestycje i dobrze, że mamy pieniądze, aby je wspierać. W ramach projektów zakupiony zostanie niezbędny sprzęt i stworzone będą programy do internetowej obsługi mieszkańców - mówiła podczas uroczystego podpisania umów Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

O pieniądze wnioskowały zarówno podmioty z południa, jak i z północy województwa lubuskiego, które na wykorzystanie środków mają podobne pomysły. Powiat Nowosolski otrzymał ponad 1,1 mln zł dofinansowania (łączna wartość projektu 1,3 mln zł) i postawił na utworzenie interaktywnego systemu informacji i usług on-line. Podobne działania, ale za blisko 3 mln zł chce zrealizować Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli, budując platformę e-usług. O rozwój swoich internetowych możliwości zadba także m.in. Gmina Sulęcin za pomocą programu „Cyfrowy krok w nowoczesne społeczeństwo". Na ten cel samorząd wyda niespełna 2 mln zł.

- Inwestują przedsiębiorstwa i samorządy, ale dzięki tworzeniu platform usług internetowych zyskają przede wszystkim mieszkańcy. Lubuszanie nie będą musieli biegać za każdym razem na pocztę, bo swoje sprawy załatwią siedząc przed komputerem. To wygoda i oszczędność – zapewniała Alicja Makarska.

Dwa najdroższe projekty będą realizowane w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Południowa stolica województwa na wdrożenie projektu „innowacyjnych e-usług o wysokim poziomie dojrzałości w Urzędzie Miasta" wyda 7,3 mln zł. Jeszcze więcej jest wart pomysł gorzowskiego magistratu. W tym przypadku samorząd planuje przeznaczyć prawie 9 mln zł na rozwój  świadczonych przez siebie elektronicznych usług.

Dodajmy, że oprócz dokumentów związanych z projektami informacyjnymi, w urzędzie marszałkowskim podpisano dziś jeszcze jedną umowę. Mowa o wartym 3,4 mln zł projekcie dotyczącym rozbudowy Hospicjum  im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze, który będzie realizowany przez miasto Zielona Góra. W tym przypadku unijne dofinansowanie to 2,9 mln zł.

 - Pieniądze pomogą w rozbudowie hospicjum, zakupie większej liczby łóżek, ale przede wszystkim dodatkowego sprzętu, który poprawi komfort osób przebywających w placówce. W ramach tego projektu mogą być także zrealizowane różnego rodzaju szkolenia dla pracowników, na czym zyskają pacjenci – tłumaczyła Alicja Makarska.

 

Lista dofinansowanych projektów:

Lp.

Numer referencyjny wniosku

Nazwa Beneficjenta

Tytuł projektu

Wartość wnioskowanego dofinansowania (PLN)

Całkowita wartość projektu (PLN)

 

 

1.

RPLB.02.01.00-08-0013/15

Gmina Słubice

Rozwój społeczeństwa informacyjnego na terenie partnerstwa: Gminy Słubice, Gminy Cybinka, Gminy Rzepin, Gminy Ośno Lubuskie oraz Gminy Górzyca

4 226 026,00

4 971 795,30

 

2.

  RPLB.02.01.00-08-0024/15

  Powiat Nowosolski

Utworzenie interaktywnego systemu informacji
i usług administracji elektronicznej opartego na tworzeniu
i udostępnianiu zasobów cyfrowych Powiatu Nowosolskiego dla ludności

1 138 796,00

1 339 760,00

 

3.

  RPLB.02.01.00-08-0011/15

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp.
z o.o. w Nowej Soli

Budowa systemu informacji przestrzennej (GIS) oraz platformy e-usług dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej  Sp. z o.o. w Nowej Soli

2 029 630,00

2 939 700,00

 

4.

  RPLB.02.01.00-08-0004/15

Miasto Zielona Góra

Wdrożenie innowacyjnych e-usług o wysokim poziomie dojrzałości
w Urzędzie Miasta Zielona Góra

6 209 532,92

7 305 332,85

 

5.

  RPLB.02.01.00-08-0027/15

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych USKOM Sp. z o.o. w Kożuchowie

Budowa systemu e-usług dla mieszkańców w Przedsiębiorstwie Usług  Komunalnych "USKOM"   Sp. z o.o.

1 604 126,80

2 321 265,84

 

6.

  RPLB.02.01.00-08-0007/15

Powiat Zielonogórski

e-Geodezja Powiatu Zielonogórskiego

2 567 765,00

3 020 900,00

 

7.

  RPLB.02.01.00-08-0040/15

Miasto Gorzów Wielkopolski

Rozwój elektronicznych usług świadczonych przez Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. oraz udostępniania danych publicznych

7 588 239,00

8 927 340,00

 

8.

  RPLB.02.01.00-08-0020/15

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

Budowa Systemu Informacji Przestrzennej (GIS) w Przedsiębiorstwie Wodociągów
i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

1 099 900,00

1 591 620,00

 

9.

  RPLB.02.01.00-08-0002/15

Gmina Lubiszyn

Rozwój e-usług w Gminie

Lubiszyn

1 060 167,63

1 285 706,03

 

10.

  RPLB.02.01.00-08-0023/15

Gmina Sulęcin

Cyfrowy krok w nowoczesne społeczeństwo

1 375 436,00

1 990 336,80

 

11.

  RPLB.02.01.00-08-0009/15

Zakład Wodociągów
i Kanalizacji Sp. z o. o. w Żarach

Budowa systemu informacji przestrzennej (GIS) w ZWiK Sp. z o.o. w Żarach wraz                    z uruchomieniem
e-usług dla mieszkańców

1 031 900,00

1 493 220,00

 

12.

  RPLB.02.01.00-08-0006/15

Gmina Sulechów

Rozwój technologii informacyjno-
komunikacyjnych oraz e-usług i aplikacji dla mieszkańców gminy Sulechów i gminy Kargowa

2 216 575,60

 

2 607 736,00

 

 

13.

  RPLB.02.01.00-08-0022/15

  Gmina Świebodzin

Rozwój e-usług dla mieszkańców gminy Świebodzin

875 386,69

1 029 866,70

 

14.

  RPLB.02.01.00-08-0019/15

Gmina Słońsk

 Rozwój elektronicznych usług publicznych w Gminie Słońsk

528 581,00

624 620,00

 

SUMA

33 552 062,64

36 933 954,55

 

 

"Nowe kwalifikacje - nowe perspektywy"

29.07.2016 r. w Wydziale Zamiejscowym UMWL w Gorzowie Wlkp. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu "Nowe kwalifikacje - nowe perspektywy". Umowę podpisana została pomiędzy Województwem Lubuskim reprezentowanym przez wicemarszałka Romualda Gawlika a Zachodnią Izbą Przemysłowo Handlową w Gorzowie Wlkp. reprezentowaną przez Stanisława Owczarka - Dyrektora Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z firmą Profi Biznes Group Sylwia Karina Majewska z siedzibą w Szczecinie, Powiatem Międzyrzeckim/Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu oraz Powiatem Świebodzińskim/Powiatowym Zespołem Szkół Technicznych i zawodowych w Świebodzinie.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy 320 osób  w tym 166 kobiet, uczniów wybranych szkół z terenu województwa lubuskiego poprzez udział w kompleksowych formach wsparcia.

Grupa docelową będą uczniowie Powiatowego Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych w Świebodzinie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu.

Uczniowie otrzymają kompleksowe wsparcie w postaci dodatkowych zajęć z matematyki, kursu j. angielskiego, przedsiębiorczości oraz kreatywności, wystąpień publicznych, pracy w grupie oraz wsparcie w postaci doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Wsparciem w projekcie zostaną objęci również nauczyciele kształcenia ogólnego w liczbie 80 osób. Szkolenia dla nauczycieli będą ukierunkowane na podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych. Wsparcie dla nauczycieli będzie powiązane z udzielonym wsparciem dla uczniów. Projekt jest już realizowany
na terenie szkół partnerów tj. powiatu świebodzińskiego i międzyrzeckiego w okresie od 01.05.2016
do 30.06.2017."

Kwota dofinansowania 1.046.680,00 zł, całkowity koszt projektu 1.102.320,00 zł.

Umowa realizowana będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, Osi 8. Nowoczesna edukacja, Działania 8.2. Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych - projekty realizowane poza formułą ZIT.

 

Spotkanie robocze z nowym dyrektorem Portu Lotniczego

Marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się w środę z Wojciechem Gilem, nowym p.o. Dyrektora Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost. Tematem spotkania była realizacja umowy na zarządzanie portem oraz Strategii Rozwoju Portu Lotniczego, a także przyszłość połączeń lotniczych do Warszawy. W spotkaniu uczestniczyli także członek Zarządu Województwa Alicja Makarska, sekretarz województwa Bogdan Nowak i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Zdzisław Smoła.

Przypomnijmy, że Portem Lotniczym w Babimoście zarządza spółka PPL Porty Lotnicze (zarządzająca jednocześnie Lotniskiem Chopina w Warszawie), natomiast samorząd województwa wspiera realizację połączeń lotniczych z Babimostu do Warszawy, realizowanych przez przewoźnika - firmę SprintAir. Z końcem bieżącego roku kończą się umowy zarówno z PPL na zarządzanie portem, jak i ze SprintAirem.
- Dlatego teraz jest dobry czas, żeby zastanowić się co dalej, jaka ma być przyszłość portu lotniczego - powiedziała marszałek. - Jako samorząd województwa mamy określone obowiązki wynikające z komunalizacji lotniska, na pewno będziemy utrzymywać gotowość do prowadzenia operacji wojskowych z wykorzystaniem infrastruktury lotniskowej. Szansą są także loty czarterowe i działalność biznesowa. Natomiast wcale nie jesteśmy przekonani, że dalsza realizacja lotów do Warszawy jest konieczna, gdyż dojazd do Warszawy inymi środkami komunikacji jest bardzo konkurencyjny cenowo. Jeśli miałby się odbyć przetarg na kontynuację tego zadania, to teraz trzeba się zastanowić na jakich zasadach i jaka ma być przyszłość lotniska. Chociaż osobiście uważam, że przed nami jest boom na przewozy lotnicze, to jednak wielu decyzji nie możemy podejmować samodzielnie, wiele zależy od polityki prowadzonej przez PPL.

Od niedawna nowym p.o. Dyrektora Portu Lotniczego w Babimoście z ramienia PPL jest Wojciech Gil. - Moim głównym celem jest przygotowanie tego lotniska do kolejnej certyfikacji unijnej - poinformował W. Gil. - W kwietniu przyszłego roku kończy się termin certyfikacji i musimy ponieść pewne koszty, żeby dostosować lotnisko do wymogów unijnych. Podchodzimy do tego kompleksowo. Certyfikat unijny niewątpliwie podniesie rangę tego lotniska.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że zarówno nadzór właścicielski PPL, jak i samorząd województwa lubuskiego mają wspólny interes, by wypracować realne rozwiązania strategiczne dla przyszłości babimojskiego lotniska. Uzgodniono także zasady współpracy w kwestiach technicznych.

 

Francuscy akrobaci na lotnisku w Babimoście

W dniach 27-28 lipca na terenie Portu Lotniczego Zielona Góra w Babimoście przebywała grupa pilotów akrobacyjnych z Francji, która przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w Radomiu. Akrobaci skorzystali m.in. lotniskowych hangarów, a także zwiedzili okolicę.

Piloci lądowali w Babimoście, gdyż pogarszające się warunki atmosferyczne, w tym chmury burzowe, uniemożliwiły im dalszy przelot do lotniska w Radomiu. Samoloty E-300, na których będą startowali w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej, zostały bezpiecznie przetransportowane do jednego z powojskowych schronów. Piloci docenili infrastrukturę lotniska w Babimoście, głównie możliwość hangarowania, a także położenie lotniska. Skorzystali również z pobliskiego hotelu w Kolesinie. Piloci chwalili port, jako idealny obiekt do treningów przed zawodami i zapewnili, że w przypadku kolejnej wizyty w Polsce znów skorzystają z lotniska.  

Dodajmy, że Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej Advanced, w których wystartują nasi goście, odbędą się w Radomiu w dniach 4-14 sierpnia. W zawodach wystąpi ok. 70 zawodników, w tym po raz pierwszy piloci z Gwatemali i Brazylii.

 

 

Lubuski Mister Budowy – trwa weryfikacja zgłoszeń

28 lipca br. odbyły się obrady Komisji Konkursowej XXII konkursu Lubuski Mister Budowy, w których uczestniczyła członek zarządu Alicja Makarska. Następnie członkowie komisji udali się na wizytacje poszczególnych obiektów.

Konkurs na najlepszy obiekt budowlany województwa lubuskiego pn. „Lubuski Mister Budowy", to przegląd osiągnięć lokalnego, lubuskiego budownictwa. Zgłaszane przez inwestorów, wykonawców i projektantów obiekty budowlane m.in. z zakresu budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, przemysłowego, użyteczności publicznej, zabytkowych obiektów budowlanych oraz związane z adaptacjami i remontami wyróżniają się architekturą, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i konstrukcyjnymi, wysoką jakością wykonawstwa robót, dobrą organizacją procesu budowlanego, jak również zagospodarowaniem terenu.

Nad prawidłowym, merytorycznym przebiegiem Konkursu czuwają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Państwowej Inspekcji Pracy, Stowarzyszenia Architektów Polskich- Oddział w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa - Oddział w Zielonej Górze oraz Zachodniej Izby Przemysłowo Handlowej w Gorzowie Wlkp.

Finał Konkursu ma miejsce podczas uroczystej Gali Budownictwa, gdzie laureaci zostają uhonorowani statuetkami oraz tablicami pamiątkowymi.

W tej edycji konkursu zgłoszono 21 obiektów, w tym Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze.  Pozostałe obiekty to: hala lekkoatletyczno-tenisowa w Zielonej Górze, salon samochodowy marki Skoda w Zielonej Górze, baza laboratoryjno-rozwojowa z zespołem hal do produkcji elektroniki w Nowym Kisielinie, pole golfowe w Przytoku, osiedle mieszkaniowe „Złote Piaski" w Suchej, Zamek w Kożuchowie, dom jednorodzinny – Bożnów, przebudowa ulicy Żagańskiej w Żarach, budynek handlowo- usługowy „Computernet" w Żarach, hala magazynowa drukarni „Chroma" w Żarach, Ośrodek Transportu Leśnego w Gorzowie Wlkp., budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne w Raculi, Łężycy i Przylepie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole „Akademia Talentów" w Zielonej Górze, budynek mieszkalny wielorodzinny w Zielonej Górze - Osiedle Dominopark, Centrum Nauki Keplera- Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze, budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Jaskółczej w Zielonej Górze, osiedle mieszkaniowe „Zawiszy Czarnego" w Zielonej Górze,

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

 

 

ZIT Zielona Góra w Ministerstwie Rozwoju

Ministerstwo Rozwoju jest zainteresowane przyspieszeniem kontraktacji projektów w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry. To efekt spotkania, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Rozwoju z udziałem m.in. marszałek Elżbiety Anny Polak, prezydenta Janusza Kubickiego i włodarzy gmin wchodzących w skład zielonogórskiego MOF.

W spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju, które dotyczyło stanu wdrażania zielonogórskiego ZIT, uczestniczyli ponadto: Alicja Makarska - członek Zarządu Woj. Lubuskiego, Krzysztof Kaliszuk - wiceprezydent Zielonej Góry, Adam Jaskulski - wójt gminy Świdnica, Ignacy Odważny - burmistrz Sulechowa, Robert Sidoruk - wójt gminy Zabór, a także Marek Kamiński - dyrektor Departamentu EFS i Monika Zielińska - wicedyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim.

Obszar realizacji ZIT - zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa 21 kwietnia 2015 r. Zarząd Województwa przyjął uchwałę w sprawie wyznaczenia zasięgu terytorialnego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

23 czerwca 2015 r. zawarto porozumienie w sprawie ZIT MOF Zielona Góra. W skład MOF Zielonej Góry wchodzą następujące jednostki samorządu terytorialnego: miasto Zielona Góra – rdzeń obszaru funkcjonalnego, Gmina Czerwieńsk, Gmina Świdnica, Gmina Sulechów, Gmina Zabór.

3 sierpnia 2015 r. zawarto porozumienie pomiędzy Województwem Lubuskim a Instytucją Pośredniczącą ZIT MOF Zielona Góra. Przedmiotem Porozumienia było powierzenie Instytucji Pośredniczącej realizacji zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 w zakresie następujących poddziałań Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO – Lubuskie 2020:

-      3.2.3 Efektywność energetyczna – ZIT Zielona Góra,

-      3.3.3 Ograniczenie niskiej emisji w miastach – ZIT Zielona Góra

-      4.4.3 Zasoby kultury i dziedzictwa naturalnego – ZIT Zielona Góra

-      4.5.2 Kapitał przyrodniczy regionu – ZIT Zielona Góra

-      5.1.3 Transport drogowy – ZIT Zielona Góra

-      7.4.2 Aktywne włączenie w ramach podmiotów integracji społecznej realizowane przez ZIT Zielona Góra

-      8.1.3 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie elementarnym realizowane przez ZIT Zielona Góra

-      8.2.3 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych - ZIT Zielona Góra

-      9.1.2 Infrastruktura zdrowotna – ZIT Zielona Góra

-      9.2.3 Rozwój obszarów zmarginalizowanych – ZIT Zielona Góra.

Alokacja UE przeznaczona dla ZIT Zielonej Góry wynosi ogółem 58 345 706,00 EUR.

 


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Komentarze

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623