Newsletter Urzędu Mrszałkowskiego Województwa Lubuskiego

 

 

GZ.II.0620.1.15.2016                                                                              



                                                                                                           Zielona Góra, 25.01.2016 r.

 



Newsletter nr 15

 

 

 

Lubuskie eksportuje i pozyskuje inwestorów

Raport z analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego w aspekcie rozwoju gospodarczego gmin i przedsiębiorstw to główny temat sympozjum, które odbyło się 25 stycznia br. - Postanowiliśmy wykonać ekspertyzę w zakresie zdiagnozowania potencjału inwestycyjnego eksportowego naszego województwa, żeby postawić akcent na ten obszar odziaływania samorządu i  aby wskaźniki ekonomiczne były jeszcze lepsze. Bo to samorząd odpowiada za tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając spotkanie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych, a także środowiska akademickiego.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki raportu prezentującego potencjał inwestycyjny i eksportowy województwa lubuskiego w aspekcie rozwoju gospodarczego gmin i przedsiębiorstw z terenu województwa lubuskiego, który przygotowany został przez firmy Quality Watch Sp. z o.o. oraz Bluehill Sp. z o.o. na zlecenie urzędu marszałkowskiego. Przygotowany raport zawiera odpowiedzi na pytania, jak promować gospodarkę lubuską i firmy regionu, by wzmocnić ich konkurencyjność, szczególnie w zakresie działalności eksportowej, oraz jak podnosić atrakcyjność inwestycyjną gmin województwa lubuskiego. Jest to zatem kompendium wiedzy niezbędnej włodarzom lubuskich gmin, które może być swoistą mapę w procesie pozyskiwania inwestorów oraz rozwoju gospodarczym, szczególnie w kontekście startującej nowej unijnej perspektywy.- To bardzo ważny dokument. Wskaźniki w nim zawarte pomogą w wyborze projektów do realizacji w nowej perspektywie – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. - My, jako samorząd województwa odrobiliśmy lekcje. Zaktualizowaliśmy SRWL, wyznaczyliśmy priorytety i rozpisaliśmy to na  programy branżowe, w ramach których tworzymy potencjały inwestycyjne. Poprzez konkretyzację priorytetów zawartych w tych programach możemy mówić o wskaźnikach i o faktycznym oddziaływaniu na gospodarkę – wyjaśniła.

Marszałek podkreślała, że jednym z priorytetów rozwoju regionu jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego i budowanie potencjału inwestycyjnego. - Prowadzimy intensywną promocję gospodarczą. Zrealizowaliśmy kilka projektów w tym zakresie. Lubuskie jest obecne na targach gospodarczych. Posiadamy 89 terenów inwestycyjnych, 2 tys. ha w strefach aktywności gospodarczej do dyspozycji inwestora. Żyjemy w czasach, kiedy towar ma każdy, ale trzeba umieć go sprzedać, stąd potrzeba promocji gospodarczej, jeżeli będziemy robić ją razem, to będziemy efektywniejsi. Musimy wykorzystać także potencjał parków technologicznych, bo taki jest kierunek rozwoju - powiązanie nauki badań z biznesem – wyjaśniła. Marszałek podkreśliła także olbrzymią wagę kapitału ludzkiego, stanowiącego wykwalifikowaną kadrę. - Postawiliśmy sobie cel: szkolnictwo zawodowe dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Bez wykwalifikowanej kadry inwestorów nie przyciągniemy – dodała.

Lubuskie eksportuje

Na terenie województwa lubuskiego zarejestrowanych jest 110 tys. firm. W 95 % są to mikroprzedsiębiorstwa. Większość podmiotów skupia się na dwóch ośrodkach: Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Inne ważniejsze lokalizacje to Kostrzyn nad Odrą, Międzyrzecz, Słubice, Świebodzin, Gubin, Żary, Żagań i Nowa Sól. Województwo  lubuskie  pod  względem  wartości  eksportu w 2015 r. plasuje się na dziewiątym miejscu w kraju z wartością bliską 4 mld EUR. W eksporcie województwa dominują grupy produktów które  są  bezpośrednio  powiązane  z  inteligentnymi  specjalizacjami  regionu  lub  też  obszarami specjalizacji przyjętymi w projekcie Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego, czyli z zakresu przemysłu meblarskiego, motoryzacyjnego, papierniczego, drzewnego, metalowego oraz zdrowej żywności. Zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o kraj docelowy eksportu województwa lubuskiego, są Niemcy. Wśród najważniejszych krajów docelowych eksportu województwa lubuskiego są takie państwa jak: Węgry, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Czechy, Ukraina, Włochy, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Szwecja, Dania, Słowacja i Szwajcaria. Ogółem firmy z województwa lubuskiego wyeksportowały swoje produkty w 2015 r. do 140 krajów na świecie.  Najważniejsza pozycję  eksportową zajmują: produkcja pojazdów samochodowych, produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, produkcja artykułów spożywczych. – W latach 2010-2014 odnotowaliśmy dynamiczny wzrost wartości eksportu, która przekroczyła 10%. TO jedna z najwyższych wartości w Polsce. Prognozujemy, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Warto podkreślić, że województwo lubuskie jest liderem w Polsce w nadwyżce eksportu nad importem.  – wyjaśnił dr Michał Thlon – jeden z autorów dokumentu.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały największe bariery eksportowe, wskazane przez lubuskich przedsiębiorców. Wśród najważniejszych znajdują się: wysokie koszty transportu i logistyki, ryzyko walutowe, zbyt duża konkurencja na zagranicznym rynku, a także wysokie koszty dostosowania do wymogów zagranicznych rynków. Z przeprowadzony badań wynika jednocześnie, że lubuscy przedsiębiorcy cechują się dużą otwartością i odwagą podejmowania działalności eksportowej.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że ważnym  elementem  rozwijania  działalności  eksportowej  jest 

obecność  na  targach  i  promocja  produktów na  arenie  międzynarodowej. 

Organizacja  wyjazdów  na  targi  gospodarcze  jest  najbardziej  efektywnym i jednocześnie oczekiwanym  instrumentem promocji gospodarczej przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach. Do najważniejszych korzyści z udziału w targach zagranicznych należy zdobycie nowych rynków zbytu, stałe zwiększanie sprzedaży, a także możliwość zbadania rynku i ocena swojej produkcji na tle międzynarodowej konkurencji.

Lubuskie atrakcyjne dla inwestora

Lubuskie posiada 89 terenów inwestycyjnych z 57 gmin o łącznej powierzchni 2 tys. ha. Ich poziom uzbrojenia jest relatywnie wysoki. Poza strefami ekonomicznymi rozległe tereny inwestycyjne zlokalizowane są na terenie: gminy Szprotawa, Świebodzin, Sulęcin, Sulechów, Gubin, Zielona Góra oraz Żagań, także na terenie gmin położonych w sąsiedztwie drogi S3 – od Gorzowa Wlkp. przez gminę Świebodzin, aż po Bytom Odrzański. Znaczne powierzchni inwestycyjne zlokalizowane są także na terenie gminy Sulęcin. W oparciu o zgromadzone wyniki można wskazać kilka gmin, w przypadku których poziom wykorzystania terenów inwestycyjnych jest całkowity lub niemal całkowity. Należą do nich gminy: Kargowa, Międzyrzecz, Żary, Nowa Sól (strefa północna), Skwierzyna czy też Czerwieńsk. W województwie lubuskim można również wskazać szereg gmin, które skutecznie przyciągnęły inwestorów, ale posiadają jeszcze wciąż duże zasoby terenów. Przykładem takich gmin są: Kostrzyn nad Odrą, Witnica czy też Zbąszynek. Na koniec 2013 roku w województwie lubuskim liczba podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego wynosiła 731 jednostek. Wartość ta stawia Lubuskie na dziewiątym miejscu w Polsce. Wartość zgromadzonego kapitału zagranicznego na koniec 2013 roku wyniosła 1,9 mld zł.  Jeżeli chodzi o branże reprezentowane przez inwestorów w województwie lubuskim, to liderami są: przemysł motoryzacyjny, elektronika użytkowa, maszyny i urządzenia, przetwórstwo drewna, odlewnictwo i obróbka metali, części elektroniczne, przemysł papierniczy oraz chemiczny. Zdecydowana większość inwestycji dotyczy otwarcia zakładów produkcyjnych. Tylko nieliczne związane są z takimi obszarami jak logistyka, dystrybucja i transport, sprzedaż detaliczna czy też świadczenie usług. Biorąc pod uwagę zaś kraj pochodzenia inwestorów, należy podkreślić dominującą pozycję podmiotów z terenu Europy Zachodniej (blisko 80% wszystkich inwestorów). Ponadto na terenie województwa lubuskiego obecni są inwestorzy z krajów azjatyckich oraz Ameryki Północnej. Zdecydowanie najwięcej projektów zrealizowały firmy pochodzące z Niemiec (blisko 25%), na dalszych pozycjach są firmy ze Szwecji, Francji, Włoch czy też Stanów Zjednoczonych.

W raporcie zaprezentowano czynniki warunkujące proces przyciągania inwestorów. Jednym z najważniejszych jest dostępność komunikacyjna. W związku z tym region lubuski doskonale wpisuje się w potrzeby inwestorów, ponieważ poprawa dostępności komunikacyjnej i transportowej jest jednym z jego priorytetów. W raporcie zwrócono szczególną uwagę na istotną rolę parków przemysłowych w procesie pozyskiwania inwestorów.

Ponadto zaprezentowano kierunki promocji gospodarczej regionu, które są istotne dla  osiągnięcia  celów  wyznaczonych  w  dokumentach  strategicznych  i  programowych  województwa  (Strategia Rozwoju  Województwa  Lubuskiego  2020,  RPO  –  L2020),  a  także  narzędzia 

promocji  gospodarczej  dla  JST i przedsiębiorców, kierunki misji i wyjazdów studyjnych z podziałem na branże (również w kontekście Regionalnej Strategii Innowacji – inteligentne specjalizacje.

W nawiązaniu do powyższego promocja gospodarcza regionu powinna być realizowana w następujących kierunkach:

- Promocja rynków eksportowych

- Promocja regionu, jako miejsca do inwestycji

Natomiast w oparciu o analizę trendów w napływie inwestorów do Polski w ostatnich latach (na podstawie zestawień PAIiIZ), analizy danych NBP, perspektywicznymi rynkami pozyskania inwestorów w obszarach specjalizacji województwa lubuskiego mogą ponadto stać się takie kraje jak:

-Przemysł motoryzacyjny – Niemcy, USA, Włochy, Japonia, Hiszpania, Szwecja, Korea;

- Przemysł tworzyw sztucznych – Niemcy, Francja, USA, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Hiszpania;

- Produkcja urządzeń optycznych, elektroniki – Niemcy, USA, Włochy, Francja, Szwecja, Dania,

Szwajcaria;

Przemysł rolno-spożywczy – Niemcy, Holandia, USA, Francja, Belgia, Dania; 

Przemysł metalowy – Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Austria, Dania, Finlandia;

ICT – USA, Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja.

Zobacz streszczenie raportu

Jak podkreślała członek Zarządu Alicja Makarska dokument jest po to, aby ukierunkować promocję gospodarczą. - Zawiera też wskazówki dla wszystkich gmin, który chcą promować swój potencjał gospodarczy. To dobry materiał dla gmin jak realizować promocję gospodarczą. Na jego podstawie będziemy przygotowywać kryteria do konkursu dla przedsiębiorców i dla gmin w ramach RPO L2020 – wyjaśniła.  

Samorządowcy o pozyskiwaniu inwestorów

Podczas spotkania swoje wnioski dotyczące zaprezentowanego raportu zaprezentowali lubuscy samorządowcy. Podkreślali, że małych gmin nie stać na aktywną promocję gospodarczą, a warto zwrócić uwagę na ich potencjał. - Trzeba znaleźć receptę i rozwiązanie którym będziemy się posługiwać w 2016 roku – mówiła  Sylwia Łaźniewska zastępca burmistrza Dobiegniewa. Podobnego zdania był burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula. - Najszybszy rozwój tam gdzie są silne ośrodki. Cieszę się więc, że są ZIT-y, bo to wzmocni Zieloną Górę i Gorzów oraz ich MOFy i będzie oddziaływało na cale województwo. To jednak w niewielkim stopniu dotyczy małych gmin, które mają małe środki na promocję gospodarczą. Samorządy są za słabe, aby zaistnieć na zewnątrz. Promocja gospodarcza powinna być robiona zbiorczo na terenie województwa lubuskiego, wtedy małe gminy także mają szansę zaistnieć –wyjaśnił. Jednym z problemów wskazanych przez uczestników spotkania w procesie pozyskiwania inwestora jest kadra. Zdaniem Zbigniewa Paruszewskiego z Nowej Soli należy podjąć działania, które zaktywizują trwale bezrobotnych, którzy będą mogli stworzyć wykwalifikowana kadrę.

 

 

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

25 stycznia br. w urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze – inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która ma być forum współpracy strony pracowników, pracodawców, strony rządowej i samorządowej. Zadaniem rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności regionalnej gospodarki i spójności społecznej. Spotkanie otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkom województw. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego powstała na wniosek reprezentowanych organizacji pracodawców oraz reprezentowanych organizacji pracowników zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego z 24 lipca 2015 roku. Jest to regionalna instytucja dialogu społecznego w Polsce, która zastąpiła działającą dotychczas Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego.

Na początku spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła porządek posiedzenia oraz wręczyła akty powołania do składu Rady. - Witam przedstawicieli wszystkich partnerów Rady Dialogu Społecznego. Kompetencje zostały przekazane ustawą do samorządu województwa, ale będziemy razem współtworzyć tę Radę, która ma już swoją tradycję i wiele osiągnięć.  Ze strony rządowej witam Wojewodę Lubuskiego. Są z nami również przedstawiciele samorządu terytorialnego. Witam przedstawicieli pracodawców. Myślę, że w tym gronie to pracodawcy są najważniejsi, bo najbardziej wpływają na rynek pracy oraz organizacje pracownicze. Tematy na styku organizacji społecznych, w lubuskich firmach, związków zawodowych i pracodawców były najczęściej przedmiotem obrad Rady – mówiła marszałek.      

Następnie powołano prezydium, a także wybrano przewodniczącego, którym został Maciej Jankowski  - reprezentujący Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność".  Nowy przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do projektu regulaminu Rady w ciągu 2 tygodni. Zachęcał do zgłaszania innych istotnych problemów. W jego opinii rada jest właśnie takim gremium, które ma służyć konsultacjom ważnych w wymiarze społecznym i gospodarczym spraw. – Chciałbym podziękować za zaufanie. Zrobię wszystko, aby ta rada była miejscem, gdzie będzie prowadzony dialog. Zależy mi, abyśmy wspólnie szukali rozwiązań – mówił przewodniczący.               

Przewodniczenie Radzie jest, zgodnie z zapisami ustawy, rotacyjne. Podczas posiedzenia dokonano wyboru prezydium, w skład którego weszli: Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski,  Bogusława Kornowicz - Forum Związków Zawodowych,  Monika Bocian – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Janusz Jasiński – Konfederacja Lewiatan, Artur Malec – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Edward Markiewicz – Związek Pracodawców Business Centre Club, Krzysztof Hnat – Związek Rzemiosła Polskiego.

Na koniec zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej Małgorzata Mizera-Wołowicz przedstawiła prezentację dokumentów strategicznych województwa lubuskiego.    

Do zadań Rady Dialogu Społecznego należy:

- prowadzenie działań na rzecz realizacji zasady partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia,

- prowadzenie działań na rzecz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej,

- wspieranie prowadzenia dialogu społecznego na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego Województwa Lubuskiego powołana została zarządzeniem zarządu województwa 23 grudnia 2015 r. W jej skład wchodzą:

Przedstawiciele strony samorządowej:

- Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego,

- Krzysztof Kaliszuk – Zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra,

- Bartłomiej Bartczak – Burmistrz Gubina, członek Zarządu Zrzeszenia. Gmin Województwa Lubuskiego

Przedstawiciele strony pracowników:

- Bogusława Kornowicz – Forum Związków Zawodowych,

- Marlena Rutkowska-Wyrębska – Forum Związków Zawodowych,

- Ksawery Topczewski – Forum Związków Zawodowych,

- Dariusz Mieczyński – Forum Związków Zawodowych,

- Waldemar Rusakiewicz – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność",

- Krzysztof Gonerski -  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność",

- Maciej Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność",

- Bogusław Motowidełko - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność",

- Monika Bocian – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,

- Dariusz Konrad - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,

- Leszek Grześko - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Przedstawiciele strony pracodawców:

- Janusz Jasiński – Konfederacja Lewiatan,

- Jerzy Kotarski - Konfederacja Lewiatan,

- Maria Jolanta Wegner - Konfederacja Lewiatan,

- Artur Malec – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,

- Krzysztof Częstochowski - Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,

- Violetta Panasiuk-Strzyżewska - Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej,

- Edward Markiewicz – Związek Pracodawców Business Centre Club,

- Szymon Tamborski - Związek Pracodawców Business Centre Club,

- Józef Słowikowski - Związek Pracodawców Business Centre Club,

- Krzysztof Hnat – Związek Rzemiosła Polskiego,

- Stanisław Koleśnik - Związek Rzemiosła Polskiego,

- Stefan Tomczak - Związek Rzemiosła Polskiego.

Przedstawiciele strony rządowej:

- Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski,

- Waldemar Gredka – Dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego,

- Maria Brygida Grzybowicz – Starszy Inspektor Wojewódzki w Biurze Wojewody Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

O współpracy międzyregionalnej na pograniczu

14 kwietnia br. w Cottbus odbędzie się 40. – jubileuszowe posiedzenia Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej działającego w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Ustalenie programu wydarzenia to to główny temat spotkania współprzewodniczących Komisji Elżbiety Anny Polak i Thorstena Klute, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Landu Nadrenia Północna – Westfalia.

Komitet ds. Współpracy Międzyregionalnej ma ułatwiać badanie i rozwiązywanie problemów w obszarze przygranicznym oraz wspierać kontakty między państwowymi i niepaństwowymi podmiotami po obu stronach granicy. Ponadto służy wzmacnianiu współpracy instytucji regionalnych, komunalnych i pozarządowych z Polski i Niemiec, których działalność wykracza poza obszar przygraniczny.

W kwietniu Komitet spotka się po raz 40. Tematy i porządek obrad jubileuszowego posiedzenia marszałek Elżbieta Anna Polak ustaliła wspólnie z Thorstenem Klute, pełniącym funkcję współprzewodniczącego Komitetu w zastępstwie minister Angelici Schwall – Düren.

Dodajmy, że polsko-niemiecki Komitet działa w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Została ona powołana przez rządy obu krajów na mocy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r.

 

Pozytywna ocena dla ZIT Zielona Góra

Ministerstwo Rozwoju pozytywnie zaopiniowało Strategię ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry, w zakresie zgodności z Umową Partnerstwa. Tym samym już oba lubuskie ZIT-y - dla Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. mają pozytywne oceny zarówno ministerstwa jak i Zarządu Województwa, co oznacza, że mogą być oceniane projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla obu lubuskich stolic.

Pismo z Ministerstwa Rozwoju informujące o pozytywnej opinii dla zielonogórskiego ZIT trafiło właśnie do prezydenta miasta Janusza Kubickiego (zobacz załącznik - poniżej). Ministerstwo uznało, że Strategia ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry jest zgodna z Umową Partnerstwa, czyli jednym z najważniejszych dokumentów Unii Europejskiej, warunkujących dostęp do funduszy unijnych. Na tej podstawie mogą być finansowane projekty z krajowych programów operacyjnych. Wcześniej pozytywne opinie uzyskała także Strategia ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp. Chodzi tu zarówno o opinie ministerstwa, jak i Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym, jakim jest Zarząd Województwa Lubuskiego. Mogą być już oceniane projekty zapisane w Strategii ZIT.

Wśród projektów służących realizacji zielonogórskiego ZIT znajdują się m.in.:
- zintegrowany system nieskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze (całkowity koszt 273 mln zł)

- przebudowa istniejących systemów ciepłowniczych, celem zmniejszenia strat na przesyle (26 mln zł)
- budowa przyłączy do istniejących budynków i instalacja węzłów indywidualnych skutkująca likwidacją węzłów grupowych (4,5 mln zł)

- budowa sieci ciepłowniczych oraz przyłączy ciepłowniczych umożliwiająca wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w źródłach wysokosprawnej kogeneracji (16,3 mln zł)

- budowa sieci cieplnych umożliwiająca wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji - budowa węzłów cieplnych i chłodniczych (9 mln zł)

- budowa systemu inteligentnego zarządzania transportem na terenie rdzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (33,4 mln zł)

Przypomnijmy, że Lubuskie to jedyne województwo, które ma dwa odrębne ZIT-y: dla miejskich obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. MOF Zielona Góra tworzą: miasto Zielona Góra - rdzeń, gmina Świdnica, gmina Czerwieńsk, gmina Sulechów i gmina Zabór. Z kolei MOF Gorzów Wlkp. tworzą: miasto Gorzów - rdzeń, gmina Kłodawa, gmina Santok, gmina Deszczno i gmina Bogdaniec.

 

 

Marszałek i prezes o rozwoju pierwszej w województwie Kliniki

21 stycznia marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się ze Stanisławem Łobaczem, prezesem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze sp. z o.o. Podczas spotkania omówiono najważniejsze zadania związane z rozwojem lecznicy. Podpisano także umowę o zarządzaniu jednostką. – Przed prezesem stoją ogromne wyzwania. Wśród naszych priorytetów jest m.in. utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – mówi Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy. 12 stycznia 2016 r. w KRS zarejestrowany został Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Jednostka powstała w wyniku przekształcenia sp zoz-u na mocy ustawy o działalności leczniczej. Pierwszym prezesem spółki na jednoroczną kadencję został Stanisław Łobacz, były dyrektor lubuskiego oddziału NFZ, z wykształcenia lekarz, mający także doświadczenie w zarządzaniu jednostkami ochrony zdrowia.

Podczas spotkania z marszałek Elżbietą Anną Polak podpisany został kontrakt o zarządzaniu Szpitalem Klinicznym. W umowie wskazano zadania stojące przed szefem Kliniki. Wśród nich są m.in. pozyskiwanie funduszy europejskich na inwestycje i rozwój Szpitala. Do priorytetowych zadań należy chociażby utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, który w sposób kompleksowy zabezpieczy świadczenia udzielane najmłodszym pacjentom. W planach jest także rozwój Lubuskiego Ośrodka Onkologii – w oparciu o regionalne dokumenty strategiczne i ministerialne wskazania określone w mapach potrzeb zdrowotnych. Marszałek zobowiązała także prezesa do przestawienia strategii rozwoju Kliniki.

Cztery spółki, jedna klinika

Do tej pory Samorząd Województwa Lubuskiego przekształcił w spółki trzy szpitale: w Torzymiu (2011 r.), w Gorzowie (2013 r.), Świebodzinie (2015 r.). Szpital w Zielonej Górze jest czwartą spółką, ale pierwszą w województwie kliniką. Status kliniczny zyskał dzięki porozumieniu zawartym z Uniwersytetem Zielonogórskim w zakresie kształcenia na kierunku lekarskim. Obecnie zielonogórski szpital jest tzw. „bazą obcą" dla uczelni. Aby lecznica była „bazą własną" dla UZ, uczelnia powinna objąć w spółce co najmniej 51 proc. udziałów – zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej.

 

 

O promocji Parku Mużakowskiego

20 stycznia gościem marszałek Elżbiety Anny Polak był burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak. Rozmowa dotyczyła promocji i wykorzystania potencjału turystycznego Parku Mużakowskiego położonego na terenie gminy. – Jest to jedyna gmina w Polsce, która na swoim terenie ma dwie atrakcje sygnowane przez UNESCO – podkreślał burmistrz. Podczas spotkania pojawił się pomysł, żeby tegoroczne Dni Województwa Lubuskiego odbyły się właśnie na polsko-niemieckim pograniczu w Parku Mużakowskim w dniu odebrania Certyfikatu UNESCO .

Marszałek Elżbieta Anna Polak zadeklarowała włączenie Parku do regionalnego projektu promocji turystycznej i współtworzenia z gminą turystycznego centrum informacyjnego. 

Geopark Łuk Mużakowa w 2015 roku został opatrzony znakiem UNESCO. W Paryżu odbyła się sesja Ogólnej Konferencji UNESCO, podczas której wyróżniono najwspanialsze geoparki świata, które należą do sieci geoparków europejskich i światowych. Na obszarze Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa" wytyczona została ścieżka pod nazwą Dawna Kopalnia Babina, idealnie wykorzystująca wyjątkowe w skali kraju walory do rozwoju geoturystyki.

Uroczyste przekazanie certyfikatu poświadczającego przynależność do tak znakomitego grona odbędzie się pod koniec maja tego roku.

Geopark, którego częścią jest ścieżka, zajmuje teren jednej z najlepiej ukształtowanych moren czołowych w Europie Środkowej – przepięknego Łuku Mużakowskiego. Ponadto w XIX i XX wieku był to obszar wyjątkowo intensywnej działalności wydobywczej węgla brunatnego, czego efektem jest największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne", czyli około 110 zbiorników pokopalnianych, których wody mają różną barwę, zależną od składu chemicznego.

Rejon Łuku Mużakowskiego umożliwia obejrzenie wielu stanowisk geologicznych, w tym odsłoniętych trzeciorzędowych warstw ziemi, głazów narzutowych, wydm śródlądowych, źródlisk wód żelazowo-siarkowych oraz wychodni węgla brunatnego.

Przypomnijmy, że od 2004 r. na innej prestiżowej liście UNESCO, światowego dziedzictwa, figuruje już Park Mużakowski. Polska część parku zarządzana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W ostatnich latach Park odwiedza coraz więcej turystów.

Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Powierzchnia całego założenia wynosi 728 ha, części zachodniej - 206 ha, części wschodniej - 522 ha. Park leży na zróżnicowanym wyskościowo terenie moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowa. Jest to klasyczny park krajobrazowy, jedno z czołowych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej XIX w. Inicjatorem budowy parku, jak i jego twórcą był książe Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr Muskau, literat, a zarazem propagator i teoretyk ogrodnictwa krajobrazowego.

 

 

Noworoczne spotkanie z przedstawicielami lubuskich mediów

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze było miejscem spotkania noworocznego członków zarządu województwa lubuskiego z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele z przedstawicielami lubuskich mediów. - Chcemy, żeby od 2016 roku Lubuskie Centrum Winiarstwa tętniło życiem i było miejscem spotkań, a tak się nie stanie bez was dziennikarzy, bo ten dobry rozgłos jest bardzo potrzebny - mówiła marszałek. Spotkanie było okazją do podsumowania kolejnego roku współpracy samorządu województwa z dziennikarzami.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich najważniejszych mediów regionalnych. - Chciałabym podziękować za ten wspólny 2015 rok. Różnie bywało, ale myślę, że obiektywnie, co napisaliście i powiedzieliście staraliśmy się przyjąć. Staramy się dobrze współpracować z mediami – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podsumowując kolejny rok współpracy samorządu województwa z lubuskimi mediami.  Zaprezentowała także plany na rok 2016.

Podczas spotkania wyróżnienia otrzymali dziennikarze, z którymi współpracowaliśmy najczęściej w ubiegłym roku:

  • ARTURA STECIĄG – Radio Zachód - dziennikarz wszędobylski

za to, że potrafi przemieszczać się z konferencji na spotkanie, ze spotkania na posiedzenie i z posiedzenia do redakcji w tempie przyprawiającym policjantów ruchu drogowego o zawrót głowy, udowadniając czasem teorię zakrzywienia czasoprzestrzeni.

  • CZESŁAW WACHNIK – Gazeta Lubuska - dziennikarz wieloczynnościowy

za wszechstronność tematyczną artykułów, a także za umiejętność przygotowania materiałów redakcyjnych zarówno w programie Microsoft Word, jak i w wersjach audio i video.

  • BARBARA KURASZKIEWICZ-MACHNIAK – TVP Gorzów Wlkp. - dziennikarka zakorzeniona lokalnie

za to, że mimo wizyt w najdalszych zakątkach świata, zawsze wraca do lokalnych zielonogórskich tematów, potwierdzając tezę, że wszędzie jest ciekawie, ale w domu najciekawiej.

  • KAROLINA KAMIŃSKA – Radio Zachód - dziennikarka zdeterminowana

za zdobywanie szczytów dziennikarskich, górskich i sportowych i za to, że jak wystartuje, to zawsze dobiegnie do mety, udowadniając, że dziennikarz to człowiek zdeterminowany w dążeniu do celu.

  • MARCIN RYNKIEWICZ – Polska Agencja Prasowa - dziennikarz drobiazgowy

za dociekliwość w pytaniach o liczby, procenty, daty i inne parametry, dzięki którym komunikaty PAP mają walor nie tylko informacyjny, ale także encyklopedyczny.

  • ARTUR ŁUKASIEWICZ – Gazeta Wyborcza – dziennikarz przewidujący

za artykuły, komentarze i opinie zawierające prognozy politycznych zmian, które zazwyczaj trafnie przewidują rzeczywistość, a jeśli nie, to rzeczywistość zawsze może dostosować się do nich.

  • KRZYSZTOF BAŁUG – Radio Zachód – dziennikarz przesłuchujący

za prowadzenie inspirujących rozmów, pełnych wnikliwych pytań, a także za umiejętność słuchania tego co rozmówcy mówią, czym udowadnia, że dziennikarz radiowy ma coś z prokuratora: musi umieć przesłuchiwać.

  • MARTA CZARNECKA-WOJDA – TVP Gorzów Wkp. - dziennikarka ekstremalna

za umiejętność pracy w pyle, kurzu, błocie, brudzie, skwarze i pomidorowym ostrzale na Przystanku Woodstock, czym udowadnia, że dziennikarstwo to profesja z pogranicza sportów ekstremalnych, górnictwa odkrywkowego i wojskowości.

  • DARIUSZ BARAŃSKI – Gazeta Wyborcza - dziennikarz zdystansowany

za wnikliwe opisy rzeczywistości społecznej, gospodarczej i politycznej Gorzowa Wlkp. i północnej części województwa, a także za patrzenie z dystansu na opisywaną rzeczywistość, co pozwala uchwycić szerszy kontekst.

  • PIOTRA BEDNARKA – Radio Gorzów - dziennikarz zrównoważony

za dbałość o to, by zrównoważony rozwój Lubuskiego w układzie północ – południe zawsze pozostał nadrzędnym priorytetem władz regionu.

Dziennikarze mieli okazję zwiedzenia Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Wysłuchali też „winnej" historii Ziemi Lubuskiej, którą zaprezentował Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz.

 

 

Lotnisko w Babimoście zabiega o nowych operatorów

Najpierw spotkanie z przedstawicielami Polskich Portów Lotniczych, później rozmowy z dyrektorem czarterowej linii lotniczej Enter Air. Tak wyglądał harmonogram spotkań, w których 20 stycznia w Warszawie wziął udział Bogdan Nowak – Członek Zarządu Województwa.

Enter Air to polska czarterowa linia lotnicza. Posiada sześć stałych baz operacyjnych na lotnisku Chopina w Warszawie, a także portach w Pyrzowicach, Poznaniu, Paryżu, Wrocławiu i Manchesterze. Samoloty tej linii obsługują również inne miasta w Polsce takie jak: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź oraz Rzeszów. – Rozmowa z przedstawicielami Enter Air trwała ponad godzinę. Rozważaliśmy różne warianty techniczne wykorzystania lotniska w Babimoście. Warto pamiętać jednak, że firma wykonuje loty czarterowe, ale to nie ona decyduje skąd i gdzie lata, bo wykonuje usługę dla tour operatorów – tłumaczy Bogdan Nowak, Członek Zarządu Województwa.

Enter Air wykonywał już w zeszłym roku loty z Babimostu. – Nasze doświadczenia pokazują, że lotnisko jest w pełni przygotowane, by obsługiwać samoloty klasy Boeing 737 czy Airbus 320 – mówił podczas spotkania Grzegorz Polanecki, dyrektor Enter Air.

- Podczas rozmów przekonywano nas, że warto rozmawiać z dużymi operatorami turystycznymi jak Rainbow, czy Itaka. W najbliższych tygodniach będziemy chcieli doprowadzić do takich spotkań – zapewnia Bogdan Nowak – Chcielibyśmy sprawić, aby w okresie letnim Port Lotniczy Zielona Góra/ Babimost był wykorzystywany przez jakiegoś operatora – dodaje.

Wizyta w Warszawie obejmowała także spotkanie z Aleksandrą Maruszewską, szefową Biura Strategii i Rozwoju Właścicielskiego i Michałem Nowotnym, Dyrektorem Pionu Finansowego Polskich Portów Lotniczych. Rozmowy dotyczyły zarządzania lubuskim lotniskiem w roku 2016 i kolejnych.

Dodajmy, że w 2016 r., połączenia lotnicze z Babimostu do Warszawy, nadal będzie obsługiwać firma SprintAir. Zmianie uległ jednak „rozkład lotów". Loty do Warszawy zaplanowano nieco wcześniej, bo z Babimostu samolot wystartuje o godzinie 7:15. Zmieniła się także godzina połączenia powrotnego. Ze stolicy samolot wylatuje o godzinie 18.15. – To odpowiedź na uwagi naszych pasażerów, którzy niejednokrotnie spotkania biznesowe odbywają po południu. Dzięki zmianie rozkładu, będą mieli więcej czasu na rozmowę z partnerami. Skorzystają na tym także pasażerowie lotów długodystansowych. Wiem, że chociażby w zeszłym tygodniu, na zmianie godziny odlotu skorzystali turyści z Tajlandii, którzy przesiedli się na nasz samolot – dodaje Bogdan Nowak.

 

 

Podsumowania konsultacji Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego

Proces konsultacji społecznych Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego (PRI), został zakończony. Konsultacje prowadzone były od 17 listopada do 22 grudnia 2015 r. Odbyły się dwa spotkania dla szerokiego grona zainteresowanych, 8 grudnia 2015 r. w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii oraz 11 grudnia 2015 r. w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym „Eko-Innowacje" w Stanowicach.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele środowisk gospodarczych, naukowych oraz około biznesowych. W ciągu prowadzonych konsultacji wpłynęło 60 uwag i sugestii zgłoszonych przez 14 podmiotów. Uwzględniono 26 zgłoszonych uwag, 20 zostało nieuwzględnionych, częściowo uwzględniono 3, natomiast na 11 które miały formę pytań, udzielono odpowiedzi.

Wszystkie zgłoszone uwagi zostały przeanalizowane, a szczegółowe do nich odniesienie przedstawiamy poniżej.

 

 

Warsztaty w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia

Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 organizuje warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie.

Miejsca i terminy najbliższych spotkań:

  • 02 luty 2016 r., Jelenia Góra, - TEB Edukacja, ul. M. Konopnickiej 1, sala nr 5 na parterze
    03 luty 2016 r., Żary, Starostwo Powiatowe w Żarach, Al. Jana Pawła II 5, sala konferencyjna nr 108
    Zgłoszenie chęci udziału w wybranym spotkaniu następuje poprzez rejestracje za pomocą formularza on-line. Formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Programu (
    www.plsn.eu) w zakładce: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Termin zgłoszeń upływa 27 stycznia 2016 r.

Warsztaty będą prowadzone wyłącznie w języku polskim.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, w związku z czym Wspólny Sekretariat Programu prosi o zgłaszanie po jednym przedstawicielu z danej instytucji.

 

 

Nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach

W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych.  Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.

Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ]  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

 

Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie

Zapraszamy na spotkanie pt.: „Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie RPO 2020. Jakich rozwiązań potrzebujemy?" oraz prezentację wyników analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego. Sympozjum odbędzie się 25 stycznia br. o godzinie 10.00 w Zielonej Górze w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Do udziału w dyskusji zapraszamy parlamentarzystów, włodarzy gmin, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz środowiska akademickiego. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 20 stycznia 2016r. mailowo na adres: coi@lubuskie.pl

 

Na staż do... Brukseli

Ruszył otwarty nabór na płatne, 5-miesięczne staże w instytucjach Unii Europejskiej. Absolwenci polskich uczelni mają szansę poznać mechanizmy działania UE od środka i zdobyć bardzo cenne doświadczenie zawodowe. Obecny nabór prowadzony jest na staż rozpoczynający się 1 października 2016 roku.

O staż można starać się w Komisji Europejskiej w Brukseli, jak również Luksemburgu czy też w Przedstawicielstwach Komisji w krajach członkowskich UE. Warunkiem ubiegania się o angaż jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych (co najmniej tytułu licencjata) oraz posługiwanie się jednym z języków roboczych UE: angielskim, francuskim lub niemieckim na poziomie C1/C2 oraz jednym z oficjalnych języków UE np. językiem polskim.

Od osób ubiegających się o staż nie wymaga się doświadczenia zawodowego. Stażyści pracują w pełnym 8-godzinnym wymiarze otrzymując wynagrodzenie w wysokości ok. 1000,00 euro netto miesięcznie. Spośród nadesłanych zgłoszeń, z całej UE, Komisja wybierze ok. 600 stażystów.

Zainteresowani mogą zgłaszać się przez stronę internetową Komisji Europejskiej poświęconą stażom do 29 stycznia wypełniając formularz. Więcej na www.lubuskie.pl

 

 

Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie

Zapraszamy na spotkanie pt.: „Możliwości rozwojowe lubuskich gmin w nowej perspektywie RPO 2020. Jakich rozwiązań potrzebujemy?" oraz prezentację wyników analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego. Sympozjum odbędzie się 25 stycznia br. o godzinie 10.00 w Zielonej Górze w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Do udziału w dyskusji zapraszamy parlamentarzystów, włodarzy gmin, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz środowiska akademickiego. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 20 stycznia 2016r. mailowo na adres: coi@lubuskie.pl

 

 

Luty z funduszami unijnymi

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze w lutym zaprasza wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje. Porady dotyczyć będą możliwości pozyskiwania środków unijnych.

MPI w Sulechów i Babimost – 24.02.2016 r.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze zaprasza wszystkich zainteresowanych 24 lutego 2016 r. na bezpłatne konsultacje. Porady dotyczyć będą możliwości pozyskiwania środków unijnych.

Będzie to szansa do indywidualnych konsultacji ze specjalistą do spraw Funduszy Europejskich z zakresu środków unijnych m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój, informacji na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne. Do dyspozycji będą również bezpłatne materiały informacyjne.

Konsultacje odbędą się w środę 24 lutego 2016 r.:
- w godz. 9:00 – 11:30 w Urzędzie Miejskim Sulechów, Pl. Ratuszowy 6.

- w godz. 12:00 – 14:30 w Urzędzie Miejskim Babimost, Rynek 3.

 

MPI w Świdnicy i Czerwieńsku

17 lutego 2016 r. zapraszamy do Żar i Czerwieńska. Konsultacje odbędą się:

- w godz. 9:00 – 11:30 w Urzędzie Gminy w Świdnicy, ul. Długa 38;

- w godz. 12:00 – 14:30 w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwieńsku, ul. Rynek 25.

 

MPI w Otyniu i Zaborze –

10 lutego 2016 r. zapraszamy do Zaboru i Otynia! Konsultacje odbędą się:

- w godz. 9:00 – 11:30 w Urzędzie Gminy Otyń, ul. Rynek 1.

- w godz. 12:00 – 14:30 w Lubuskim Centrum Winiarstwa, Zabór, ul. Winiarska 1.

 

 

Szczegółowe informacje na temat konsultacji:

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze

  1. Bolesława Chrobrego 1-3-5, pokój nr 0.3

tel. 68 4565-535, -499, -488, -480; -454.

e-mail: infoue@lubuskie.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

Mamy nowy Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej

Minister Sportu i Turystyki 20 stycznia zatwierdził nowy „Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej" na 2016 r. To właśnie na jego podstawie tworzony jest „Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016-2018". Zmiany dotyczą głównie wprowadzenia nowych kryteriów, progów dofinansowania i wachlarza zadań objętych dofinansowaniem.

Najistotniejsze zmiany w Programie polegają na:

  • wprowadzeniu dodatkowego, pośredniego wskaźnika 50% wydatków kwalifikowanych dofinansowania inwestycji, który uzależniony będzie od wskaźnika dochodów podatkowych na mieszkańca gminy,
  • ustaleniu minimalnego procentowego progu dofinansowania na poziomie 25% wydatków kwalifikowanych (dotychczas 20%),
  • ujednoliceniu minimalnej kwoty dofinansowania na poziomie 100 tys. zł dla wszystkich,
  • dodatkowej analizie merytorycznej zadań inwestycyjnych ujętych w Programie Rozwoju Bazy Sportowej,
  • zmianie katalogu zadań inwestycyjnych objętych dofinansowaniem w ramach Programu polegających na budowie, przebudowie lub remoncie obiektów sportowych.

Dodatkowo przypomnijmy, że wraz z początkiem roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki dotyczące przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Zmiany dotkną wnioskodawców, którzy będą zobowiązani do:

  • dodatkowego oświadczenia informującego o wysokości wskaźnika G,
  • załącznika wskazującego:

- kryteria efektywności kosztowych przedsięwzięcia (faza realizacji i operacyjna), stopień jego przygotowania oraz możliwości płatnicze wnioskodawcy,

- zakres oddziaływania obiektu sportowego stanowiącego przedmiot realizacji zadania inwestycyjnego (ilość użytkowników),

- stan nasycenia danym typem infrastruktury sportowej w regionie w odniesieniu do regionalnego potencjału danego sportu,

- stan nasycenia infrastrukturą sportową na obszarze działania wnioskodawcy,

- wysokość wydatków na rozwój sportu, jakie ponosi wnioskodawca.

Równocześnie informujemy o wydłużeniu terminu naboru zgłoszeń do „Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Lubuskiego na lata 2016-2018" do dnia 12 lutego 2016 roku. Szczegółowe informacje dotyczące naboru zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego [TUTAJ] w zakładce „Programy wojewódzkie w zakresie realizacji zadań publicznych".

 

 


Pozdrawiam,

Marzena Toczek

Biuro Prasowe

Gabinet Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

m.toczek@lubuskie.pl
tel. +48 (68) 456 55 67,




Komentarze

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623