Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

 

 

GZ.II.0620.1.18.2016                                                                                                                                                                                     Zielona Góra, 28.01.2016 r.


 

 

Newsletter nr 18

 

 

 

Jarmark Karnawałowy w Lubuskim Centrum Winiarstwa

Wszystkich spragnionych karnawałowej atmosfery zapraszamy 30 stycznia 2016 roku w godzinach 10.00-15.00 do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Podczas imprezy będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach robienia masek karnawałowych i pączków idealnych na zbliżający się Tłusty Czwartek. Do kupienia będą pyszne lubuskie wina oraz zdrowe kulinarne produkty regionalne, takie jak sery, miody, wędliny czy ryby. To wszystko czeka na Państwa w ostatnią sobotę stycznia. Gwarantujemy wspaniałą zabawę dla całych rodzin.

Sprawdź co dokładnie znajdziesz w Lubuskim Centrum Winiarstwa:

  • Smaki regionu lubuskiego - Odwiedzając nas będziesz mógł zaopatrzyć się w wyśmienite produkty regionalne. Sery Pani Jadwigi Czerwczak oraz wyroby z Ekologicznego Gospodarstwa Rolnego QZKO, wyroby mięsne z Masarni Motyka, miód z Gospodarstwa Rolno-Pszczelarskiego w Gralewie koło Santoka, chleby z piekarni tradycyjnej Ryszarda Kapicy oraz Gospodarstwa Malinówka Magdaleny i Sylwestra Świderskich, a także pyszne jabłka, ryby i wiele innych przysmaków.
  • Lubuskie wina - Podczas Jarmarku Karnawałowego będzie można również kupić wyroby następujących lubuskich winnic: Winnica Miłosz, Winnica Julia, Winnica Ingrid, Winnica Kinga oraz Winnica Hikki.
  • Warsztaty rękodzieła - Na bezpłatne warsztaty w karnawałowym klimacie zaprasza wszystkich pracownia Biały Tulipan. Z kolei autorska pracownia rękodzielnicza „Spod Hebelka" zaprezentuje sposoby wykonywania ozdób z drewna. Ozdoby własnego autorstwa przedstawi pani Irena Horożyńska, a pani  Jolanta Jarmoch pokaże jak piec pączki i faworki, idealne na końcówkę karnawału.

Zapraszamy do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze! Zbliża się Tłusty Czwartek, zaraz będą ostatki, Więc kto chce być i syty, i młody, i gładki, Niechaj do Zaboru zawita w sobotę, A na pewno znajdzie tam jakąś pychotę!

 

Lubuskie wśród gigantów walczących o efektywną energetykę odnawialną

W Berlinie odbyło się spotkanie konsorcjum „WindNODE". Gremium to zostało wybrane przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki do realizacji projektu flagowego inteligentnych energii, który zakłada efektywne wykorzystanie źródeł odnawialnych. Wśród partnerów projektu oprócz województwa lubuskiego można znaleźć takie firmy, jak: Bosch, Tauron, Siemens i Volkswagen. W konferencji odbywającej się w stolicy Niemiec udział wzięła Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Konsorcjum to stosunkowo młoda, bo powstała w 2015 roku inicjatywa, w którą jako partner transgraniczny włączyło się także województwo lubuskie. „WindNODE" swoim zasięgiem obejmuje teren wschodnich Niemiec i jak głoszą jego założyciele ma być: „wkładem w przełom w polityce energetycznej". Program ma na celu sprawną integrację źródeł odnawialnych, dużej mocy sieci energetycznych i odbiorców energii w oparciu o sieci teleinformatyczne i cyfrowe. Mówiąc bardziej obrazowo chodzi o wykazanie efektywności odnawialnych źródeł energii, szczególnie tych opartych na energii wiatrowej.

- Najważniejsze jest to, że w powstałym po stronie niemieckiej projekcie, istnieje możliwość tego, aby polskie firmy mogły w nim uczestniczyć. Chodzi tu głównie o nasze podmioty naukowe, w tym przede wszystkim przedsiębiorstwa z branży informatycznej - mówi Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa.

Warty kilkaset milionów euro budżet programu pochodzi od rządu niemieckiego i prywatnych przedsiębiorców, którzy wspólnie z partnerami projektu chcą wprowadzić w życie projekt „Demonstrator". Chodzi o to, aby na przykładzie pewnej ilości wybranych w danym regionie odbiorców wykazać, że inteligentne zarządzanie energią uzyskiwaną ze środków odnawialnych może być dużo bardziej efektywne

Od powstania w 2015 r. konsorcjum konsekwentnie dąży do realizacji wyznaczonych celów. Wyrazem tych działań jest m.in. konferencja zorganizowana w Berlinie. Podczas konferencji rozmawiano o „przełomie energetycznym z punktu widzenia odbiorcy", czy też zaawansowaniu programu „WindNODE". - To tematy bardzo ważne, ale i bardzo złożone, dlatego ważne jest aby rozmawiać o nich w jak największych gremiach, które dobrze znają specyfikę branży energii odnawialnych - twierdzi Alicja Makarska.

W skład „WindNODE" wchodzą partnerzy z różnych dziedzin gospodarki i nauki. Oprócz światowych gigantów jak Siemens i Volkswagen, znajdziemy tu także mniej znanych na polskim rynku, ale równie dużych graczy m.in. 50Hertz Transmission GmbH.

 

Ogólnopolski Dzień Transplantacji: Lubuskie mówi przeszczepom głośne TAK

50 lat po pierwszym przeszczepie nerki w Polsce także Lubuskie świętuje i namawia do podpisywania oświadczeń woli. – O idei transplantacji należy mówić przez cały rok. Działania samorządu województwa w tym zakresie nie słabną. Po feriach odbędzie się konferencja adresowana do lubuskiej młodzieży z udziałem specjalistów i koordynatorów transplantologicznych – zachęca Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa, która oświadczenie woli nosi od lat zawsze przy sobie.

Działania na rzecz transplantacji w województwie lubuskim nie słabną od kilku lat. Dowodem jest chociażby odnowienie listu intencyjnego, którego inicjatorką była marszałek Elżbieta Anna Polak. We wrześniu 2015 r. pod listem „Partnerstwo dla transplantacji w Województwie Lubuskim" podpisało się piętnastu sygnatariuszy – przedstawicieli regionalnych władz, kościoła, uczelni, szpitali i organizacji, a swoim autorytetem wsparł je dodatkowo prof. Marian Zembala, ówczesny minister zdrowia, znany kardiochirurg i transplantolog.

- W ostatnich latach rozdaliśmy już ponad 20 tys. oświadczeń woli. Oznacza to, że co najmniej tylu Lubuszan deklaruje chęć oddania narządów po swojej śmierci. Organy pobrane od jednego człowieka mogą uratować życie kilku osób czekających na przeszczep, dla których medycyna nie znajduje już innego ratunku – mówi Elżbieta Anna Polak.

50 lat po przeszczepie nerki

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest 26 stycznia. W 2016 roku tego dnia mija 50 lat od pierwszego udanego przeszczepu nerki pobranej od zmarłego dawcy. Lekarze, którzy podjęli się tego zadania, uratowali życie 19-letniej dziewczyny.

Dziś w Polsce robi się około tysiąca przeszczepów rocznie – liczba ta jest uzależniona od liczby dawców. Z kolei liczba dawców zależy od wielu innych czynników. Stąd stała potrzeba propagowania idei transplantacji, podnoszenia świadomości społecznej, rzetelnego informowania o przeszczepach. „Oświadczenie woli" to karta, na której każdy może wyrazić swoją zgodę na pobranie narządów w przypadku nagłej śmierci. Karty te są także okazją do poruszenia tematu transplantacji w najbliższej rodzinie – poinformowania bliskich o woli oddania narządów po śmierci. W Polsce przeszczepia się m.in. nerki, serce, płuca czy wątrobę.

Lubuskie: Młodzież i specjaliści o transplantacji

W Lubuskiem – choć nie ma ośrodka transplantologicznego – to odbywają się pobrania narządów. W 2015 r. pobrano narządy od 14 dawców (8 pobrań w Szpitalu w Gorzowie Wlkp., 3 w Zielonej Górze i 3 w Nowej Soli). Liczba pobrań – w porównaniu z wcześniejszymi latami – znacznie spadła.

12 lutego 2016 r. (piątek) w godz. 12.00-14.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się konferencja adresowana do uczniów lubuskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in.: dr Maciej Głyda, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantacji, ks. dr Mariusz Dudka jako przedstawiciel Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Izabela Brzychcy, koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. oraz Wojciech Świtała, ordynator Oddziału Anestezjologii w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze sp. z o.o.

O swoich doświadczeniach opowiedzą także mężczyzna, który był dawcą szpiku oraz 17-letnia zielonogórzanka, która dwukrotnie miała przeszczepianą nerkę.

Chętne szkoły mogą zgłaszać udział kilkuosobowych grup uczniów wraz z opiekunem do 5 lutego 2016 r. elektronicznie na adres sekertariat.dz@lubuskie.pl lub telefonicznie pod numer 68 45 65 503.

 

 

Lubuskie eksportuje i pozyskuje inwestorów

Raport z analizy potencjału inwestycyjnego i eksportowego województwa lubuskiego w aspekcie rozwoju gospodarczego gmin i przedsiębiorstw to główny temat sympozjum, które odbyło się 25 stycznia br. - Postanowiliśmy wykonać ekspertyzę w zakresie zdiagnozowania potencjału inwestycyjnego eksportowego naszego województwa, żeby postawić akcent na ten obszar odziaływania samorządu i  aby wskaźniki ekonomiczne były jeszcze lepsze. Bo to samorząd odpowiada za tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając spotkanie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych, a także środowiska akademickiego.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki raportu prezentującego potencjał inwestycyjny i eksportowy województwa lubuskiego w aspekcie rozwoju gospodarczego gmin i przedsiębiorstw z terenu województwa lubuskiego, który przygotowany został przez firmy Quality Watch Sp. z o.o. oraz Bluehill Sp. z o.o. na zlecenie urzędu marszałkowskiego. Przygotowany raport zawiera odpowiedzi na pytania, jak promować gospodarkę lubuską i firmy regionu, by wzmocnić ich konkurencyjność, szczególnie w zakresie działalności eksportowej, oraz jak podnosić atrakcyjność inwestycyjną gmin województwa lubuskiego. Jest to zatem kompendium wiedzy niezbędnej włodarzom lubuskich gmin, które może być swoistą mapę w procesie pozyskiwania inwestorów oraz rozwoju gospodarczym, szczególnie w kontekście startującej nowej unijnej perspektywy.- To bardzo ważny dokument. Wskaźniki w nim zawarte pomogą w wyborze projektów do realizacji w nowej perspektywie – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. - My, jako samorząd województwa odrobiliśmy lekcje. Zaktualizowaliśmy SRWL, wyznaczyliśmy priorytety i rozpisaliśmy to na  programy branżowe, w ramach których tworzymy potencjały inwestycyjne. Poprzez konkretyzację priorytetów zawartych w tych programach możemy mówić o wskaźnikach i o faktycznym oddziaływaniu na gospodarkę – wyjaśniła.

Marszałek podkreślała, że jednym z priorytetów rozwoju regionu jest tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego i budowanie potencjału inwestycyjnego. - Prowadzimy intensywną promocję gospodarczą. Zrealizowaliśmy kilka projektów w tym zakresie. Lubuskie jest obecne na targach gospodarczych. Posiadamy 89 terenów inwestycyjnych, 2 tys. ha w strefach aktywności gospodarczej do dyspozycji inwestora. Żyjemy w czasach, kiedy towar ma każdy, ale trzeba umieć go sprzedać, stąd potrzeba promocji gospodarczej, jeżeli będziemy robić ją razem, to będziemy efektywniejsi. Musimy wykorzystać także potencjał parków technologicznych, bo taki jest kierunek rozwoju - powiązanie nauki badań z biznesem – wyjaśniła. Marszałek podkreśliła także olbrzymią wagę kapitału ludzkiego, stanowiącego wykwalifikowaną kadrę. - Postawiliśmy sobie cel: szkolnictwo zawodowe dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Bez wykwalifikowanej kadry inwestorów nie przyciągniemy – dodała.

Więcej na www.lubuskie.pl

 

 

Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

25 stycznia br. w urzędzie marszałkowskim odbyło się pierwsze – inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która ma być forum współpracy strony pracowników, pracodawców, strony rządowej i samorządowej. Zadaniem rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności regionalnej gospodarki i spójności społecznej. Spotkanie otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkom województw. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego powstała na wniosek reprezentowanych organizacji pracodawców oraz reprezentowanych organizacji pracowników zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego z 24 lipca 2015 roku. Jest to regionalna instytucja dialogu społecznego w Polsce, która zastąpiła działającą dotychczas Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego.

Na początku spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła porządek posiedzenia oraz wręczyła akty powołania do składu Rady. - Witam przedstawicieli wszystkich partnerów Rady Dialogu Społecznego. Kompetencje zostały przekazane ustawą do samorządu województwa, ale będziemy razem współtworzyć tę Radę, która ma już swoją tradycję i wiele osiągnięć.  Ze strony rządowej witam Wojewodę Lubuskiego. Są z nami również przedstawiciele samorządu terytorialnego. Witam przedstawicieli pracodawców. Myślę, że w tym gronie to pracodawcy są najważniejsi, bo najbardziej wpływają na rynek pracy oraz organizacje pracownicze. Tematy na styku organizacji społecznych, w lubuskich firmach, związków zawodowych i pracodawców były najczęściej przedmiotem obrad Rady – mówiła marszałek.      

Następnie powołano prezydium, a także wybrano przewodniczącego, którym został Maciej Jankowski  - reprezentujący Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność".  Nowy przewodniczący poprosił o zgłaszanie uwag do projektu regulaminu Rady w ciągu 2 tygodni. Zachęcał do zgłaszania innych istotnych problemów. W jego opinii rada jest właśnie takim gremium, które ma służyć konsultacjom ważnych w wymiarze społecznym i gospodarczym spraw. – Chciałbym podziękować za zaufanie. Zrobię wszystko, aby ta rada była miejscem, gdzie będzie prowadzony dialog. Zależy mi, abyśmy wspólnie szukali rozwiązań – mówił przewodniczący.               

Przewodniczenie Radzie jest, zgodnie z zapisami ustawy, rotacyjne. Podczas posiedzenia dokonano wyboru prezydium, w skład którego weszli: Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski,  Bogusława Kornowicz - Forum Związków Zawodowych,  Monika Bocian – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Janusz Jasiński – Konfederacja Lewiatan, Artur Malec – Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Edward Markiewicz – Związek Pracodawców Business Centre Club, Krzysztof Hnat – Związek Rzemiosła Polskiego.

Na koniec zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej Małgorzata Mizera-Wołowicz przedstawiła prezentację dokumentów strategicznych województwa lubuskiego.    

Więcej na www.lubuskie.pl

 

 

Warsztaty w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia

Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 organizuje warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną informacje oraz praktyczne wskazówki niezbędne do prawidłowego i terminowego przygotowania wniosków o dofinansowanie.

Miejsca i terminy najbliższych spotkań:

  • 02 luty 2016 r., Jelenia Góra, - TEB Edukacja, ul. M. Konopnickiej 1, sala nr 5 na parterze
    03 luty 2016 r., Żary, Starostwo Powiatowe w Żarach, Al. Jana Pawła II 5, sala konferencyjna nr 108
    Zgłoszenie chęci udziału w wybranym spotkaniu następuje poprzez rejestracje za pomocą formularza on-line. Formularz zgłoszenia znajduje się na stronie Programu (
    www.plsn.eu) w zakładce: Weź udział w szkoleniach i konferencjach.

Termin zgłoszeń upływa 27 stycznia 2016 r.

Warsztaty będą prowadzone wyłącznie w języku polskim.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, w związku z czym Wspólny Sekretariat Programu prosi o zgłaszanie po jednym przedstawicielu z danej instytucji.

 

 

Nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach

W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych.  Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.

Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ]  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

 

 

 

 



Pozdrawiam,

Marzena Toczek

Biuro Prasowe

Gabinet Zarządu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

m.toczek@lubuskie.pl
tel. +48 (68) 456 55 67,


Komentarze

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623