Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego

GZ.II.0620.1.8.2016                                                                                Zielona Góra, 14.01.2016 r.





Newsletter nr 8

 

 

 



Spotkanie noworoczne w Zaborze

Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza przedstawicieli lubuskich mediów na śniadanie noworoczne, które odbędzie się 20 stycznia 2016 r. o godz. 11.00 w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze, które jest miejscem wyjątkowym i jedynym w Polsce. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe, gdyż ostatni rok był szczególny pod względem odradzania tradycji winiarskich w regionie. Centrum odzwierciedla nasze starania związane z budowaniem tożsamości regionalnej, integracją środowisk winiarskich oraz rekultywacją tradycji dotyczących uprawy winorośli i produkcji wina na terenie Ziemi Lubuskiej. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak podsumuje 2015 r., a także zdradzi plany na najbliższe miesiące.

Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 18 stycznia br. do godz. 12.00 na adres email: m.trams@lubuskie.pl. W treści maila proszę podać imię, nazwisko oraz nazwę redakcji.

Pragniemy również poinformować, że istnieje możliwość dojazdu do Zaboru z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. Osoby zainteresowane dojazdem prosimy o informację na w/w adres email do 18 stycznia br. do godz. 12.00. W przypadku dodatkowych pytań proszę kontakt z Biurem Prasowym UMWL pod nr tel. 68 45 65 567.    

 

 

RPO L2020 - w 2016 roku ruszamy pełną parą!

18 stycznia br., o godz. 12:00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego odbędzie się konferencja, podczas której zaprezentowane zostaną szczegółowe informacje dotyczące wdrażania RPO L2020 w 2016 roku. - Biorąc pod uwagę blisko pięćdziesiąt zaplanowanych do ogłoszenia konkursów, obecny rok stanowi ogromne wyzwanie w kontekście sprawnej realizacji Programu i wydatkowania 906 milionów euro. Zapraszam do udziału w spotkaniu – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak, która będzie gospodarzem konferencji.

Województwo Lubuskie wkracza w intensywną fazę wdrażania. W roku 2016 ogłoszony zostanie blisko 50 konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Niezwykle ważną część planowanego wsparcia zajmują kwestie związane ze wsparciem innowacji, współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw oraz rozwojem przedsiębiorczości. Dostęp do wiedzy i technologii ma dzisiaj kluczowe znaczenie dla stymulowania rozwoju gospodarczego regionu i stanowi o jego konkurencyjności. WIODĄCYM TEMATEM spotkania będzie wsparcie przedsiębiorców z programu regionalnego oraz programów krajowych w perspektywie UE 2014- 2020, które przedstawi m.in. przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. Zapraszamy do udziału w konferencji!

Zgłoszenia oraz ew. pytania prosimy kierować  do Pana Michała Mazura – pracownika Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (email: m.mazur@rpo.lubuskie.pl ; tel.: 68 456 51 11).

Agenda konferencji 18.01.2016 r., Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

12.00     Otwarcie konferencji

12.05     Projekcja spotu promującego współpracę biznesu i nauki: „Biznes i nauka – związek idealny".

12.10     Regionalne Programy Operacyjne 2014 – 2020, aktualny stan wdrażania. – Elżbieta Anna Polak – marszałek województwa lubuskiego

12.25     Wspieramy dobre pomysły - konkursy RPO Lubuskie 2020 w 2016r. – Sylwia Pędzińska – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym, UMWL

12.45     Wsparcie przedsiębiorców z Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie 2014 – 2020. – Paulina Mucha - Ministerstwo Rozwoju

13.00     Projekt Modernizacji Szkolnictwa Zawodowego w województwie lubuskim. - Marek Kamiński - dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, UMWL

13.15     Zakończenie konferencji

 

 

Konsultacje społeczne Programu Rozwoju Transportu

W dniach 13-14 stycznia Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym – Lubuskie 2020 (IZ RPO-L2020) zorganizowała spotkania konsultacyjne w Gorzowie Wlkp. oraz Zielonej Górze, których tematem był Program Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego (PRT WL). - Podczas konsultacji chcemy rozwiać wątpliwości samorządowców dotyczące Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego, a program ten jest nam niezbędnie potrzebny - przekonywała podczas spotkania członek zarządu Alicja Makarska.

PRT WL pozwoli na przygotowanie docelowych rozwiązań szczególnie w zakresie transportu drogowego i kolejowego, umożliwiając wsparcie inwestycji transportowych ze środków UE w nowej perspektywie finansowej. Program będzie również narzędziem realizacji celów określonych w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 oraz Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa. - Dzięki niemu, będziemy mogli uruchomić środki europejskie na budowę dróg i środki przeznaczone na transport kolejowy, co pozwoli m.in. na modernizację linii kolejowych, a także zakup nowych taborów – tłumaczyła Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa.

Przyjęcie PRT WL jest jednym z podstawowych wymogów spełnienia warunkowości ex-ante dla celu tematycznego 7 Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Ponadto jest to warunek niezbędny do uruchomienia wdrażania środków RPO-L2020 w Osi Priorytetowej 5 Transport (Priorytety Inwestycyjne 7b oraz 7d).

Na prośbę uczestników spotkania zarząd województwa zdecydował o przedłużeniu terminu konsultacji o 7 dni tj. do czwartku 21 stycznia br. 

 


Szczyt Partnerstwa Odry we Wrocławiu

Połączenia komunikacyjne i infrastrukturalne, zarządzanie zdrowiem oraz edukacja na pograniczu polsko-niemieckim to główne tematy Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry, który odbywał się w dniach 12-13 stycznia br. we Wrocławiu. - Partnerstwo Odry to znakomite przedsięwzięcie. Bo liczy się otwartość, współpraca i zgoda na wspólne działania w zakresie realizacji ważnych projektów dla mieszkańców po obu stronach granicy - mówiła podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak.

Partnerstwo-Odra to nieformalna sieć kooperacyjna czterech zachodnich województw Polski oraz czterech wschodnioniemieckich krajów związkowych. Służy ono pogłębieniu powiązań politycznych, gospodarczych i infrastrukturalnych między regionami po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej. Głównym celem, opartej na projektach współpracy w dziedzinach: gospodarki, turystyki, transportu i infrastruktury oraz nauki i badań naukowych, platformy jest wzmacnianie sprawności gospodarczej regionów wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

Partnerami kooperacyjnymi Partnerstwa-Odra po stronie polskiej są województwa: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie, a po stronie niemieckiej kraje związkowe: Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Saksonia. Oprócz tego do pracy w sieci włączone są wielkie miasta uczestniczących województw, tzn. trzy metropolie Polski zachodniej: Poznań, Szczecin i Wrocław oraz oba miasta wojewódzkie lubuskiego: Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. Poza tym Partnerstwo-Odra również ściśle współpracuje z Komitetem ds. Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.
W spotkaniu udział wzięli marszałkowie czterech województw Polski Zachodniej: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Region lubuski reprezentowała będzie marszałek Elżbieta Anna Polak. Gośćmi spotkanie ze strony niemieckiej będą włodarze Brandenburgii, Saksonii i Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Podczas spotkania we Wrocławiu włodarze regionów członkowskich rozmawiali na temat stworzenia „Wspólnej Koncepcji przyszłości 2030 dla polsko-niemieckiego obszaru powiązań, kluczowej z punktu widzenia rozwoju obszaru Partnerstwa Odry. Odbyły się także dwa panele tematyczne. Pierwszy dotyczył infrastruktury i komunikacji na pograniczu polsko-niemieckim. Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski podkreślał podczas swojego wystąpienia, że dostępność komunikacyjna transgraniczna jest coraz lepsza.

Drugi panel poświęcony był sprawom społecznym, edukacji i zdrowiu. Jego panelistką była marszałek Elżbieta Anna Polak. Pytana o wykorzystanie turystyczne Odry, odpowiedziała, że priorytetem jest przywrócenie jej żeglowności. Kiedy to się stanie, możliwa będzie realizacja innych projektów. - Jeżeli chodzi o Odrę to projektem numer jeden jest przywrócenie żeglowności. My mieliśmy bardzo poważny problem w ubiegłym roku. Zrealizowaliśmy wspaniały projekt transgraniczny w ramach EWT, który został uznany przez ministerstwo rozwoju za jeden z najlepszych w Polsce. Kupiliśmy dwa statki. Zbudowaliśmy 3 porty 10 przystani i nie było wody w Odrze i mieliśmy olbrzymie straty. A więc przede wszystkim modernizacja Odry. I dopiero wtedy możemy mówić o wykorzystaniu Odry  do celów turystycznych. Jeżeli wykonany modernizację Odry to będziemy mogli mówić skutecznie o całym korytarzu środkowoeuropejskim - mówiła marszałek. Elżbieta Anna Polak podkreślała także istotę współpracy na pograniczu. - Partnerstwo Odry to znakomite przedsięwzięcie. Bo liczy się o otwartość, współpraca i taka zgoda na współpracę w zakresie realizacji ważnych projektów. Bardzo ważna jest współpraca Lubuskie – Brandenburgia. To niesłychana ilość projektów, partnerstw i powiązań - zaznaczyła. Obszarów współpracy jest bardzo dużo: poprawa dostępności komunikacyjnej, szkolnictwo wyższe, edukacja, czy ochrona zdrowia, która zdanie marszałek jest obszarem niewykorzystanym. - Musimy przełamywać stereotypy, bo wciąż jest w Niemczech takie wyobrażenie, że leczenie w Polsce jest ryzykowne, a tak nie jest. Zmieniliśmy bardzo infrastrukturę, pokonujemy bariery - wyjaśniła.
Elżbieta Anna Polak podkreślała także, że bardzo ważna jest wymiana doświadczeń, bo ona niejednokrotnie jest motorem do zmian. - Tak się składa, że na szlaku odrzańskim jest Szlak Wina i Miodu. Premier Woidke zainspirował mnie do stworzenia winnicy samorządowej, bo taka też jest w Dreźnie. I mamy w Zaborze Lubuskie Centrum Winiarstwa i winnicę samorządową na 35 ha. Ta wymiana doświadczeń jest niesłychanie ważna, nie tylko w obszarze Odry, bo to promieniuje na wszystkie obszary.  Trzeba likwidować bariery: prawne, językowe i komunikacyjne - mówiła.

O szczególnym znaczeniu Partnerstwa Odry mówił także marszałek wielkopolski Marek Woźniak. - Odczuwam ogromną satysfakcję z powodu 10 lat współpracy, otwartego i dobrego dialogu. Wszystkie te spotkania w gronie marszałków i wojewodów przyniosły bezcenną wiedzę i relacje ponad nieistniejącą granicą. Pozwoliło to na myślenie o wspólnym obszarze. Dużą wartością Partnerstwa Odry jest to, że zostaliśmy jako marszałkowie Polski Zachodniej zmobilizowani do stworzenia wspólnej strategii - wyjaśnił.

Premier Brandenburgii dr Dietmar Woidke podkreślał, że współpraca z Polską jest niezwykle istotna i że jej efekty to wielki sukces także dla kierowanego przez niego Landu. - To, co udało się nam razem osiągnąć przez ostatnie 25 lat, napawa mnie optymizmem. Uzyskaliśmy stabilność gospodarczą i szansę rozwoju w kontakcie z Polską, po wejściu waszego kraju do Unii Europejskiej. Udało nam się zbudować wiele na różnych płaszczyznach - także w polityce i administracji. Osiągnięcie normalności w naszych kontaktach, szczególnie na tle historii Niemiec, o której nie wolno nam zapomnieć, jest czymś cudownym. To cud normalności - takie cuda zdarzają się codziennie, ale żeby mogło się tak dalej dziać - to zależy od nas - podkreślał.

Zaznaczył także, że bardzo ważna w zacieśnianiu kontaktów jest poprawa dostępności komunikacyjnej. - Powinniśmy działać razem, aby rozwijać się infrastrukturalnie. Potrzebny jest dobry ruch kolejowy, potrzebna jest infrastruktura w kontekście rozwoju metropolitalnego miast - to są sprawy, które mobilizują nas do działania. Łączy nas wspólnota interesów - musimy mówić o tym, co jest potrzebne - przekonywał dr Dietmar Woidke.

Premier Saksonii Stanislaw Tilich podkreślał z kolei, że jedną z barier, która należy pokonywać dla rozwoju dobrej współpracy na polsko-niemieckim pograniczu jest język. Ważne jest, aby sąsiedzi mogli się ze sobą swobodnie komunikować, bo to sprzyja zacieśnianiu kontaktów.  - Na początku było trudno, bo chociaż od 25 lat mamy dobre sąsiedztwo, ale ono potrzebowało czasu, musiało się rozwijać. Trochę trwało, zanim pojawiła się potrzeba nauki języka sąsiadów. W 2001 roku mieliśmy 30 szkół z nauką języka polskiego, teraz jest ich 4 tys. To olbrzymi postęp - podkreślał. Zaznaczył także, że skuteczna komunikacja pozwala lepiej poznać sąsiadów oraz poprzez poznanie ich historii lepiej zrozumieć. - Mam ogromny szacunek dla tych, którzy wykonują zadania, takie jak opracowanie polsko-niemieckiego podręcznika do historii, bo ta historia to temat pełen bólu. Dzięki takim projektom wiemy więcej o swoich sąsiadach - istotny jest język, ale także zrozumienie. Bez zrozumienia przeszłości nie ma przyszłości - wyjaśnił. Stanisław Tilich zaznaczył, że Partnerstwo Odry sprawia, że nie robimy coś RAZEM, a nie obok siebie.

Podobne stanowisko zaprezentował premier Meklemburgii Pomorze Przednie  Erwin Sellering. - Im lepsza komunikacja tym więcej działań i lepsze partnerstwo - podkreślał.

Dotychczas odbyły się: jedna konferencja inauguracyjna oraz cztery szczyty polityczne:

  • konferencja inauguracyjna, dn. 5 czerwca 2006 r. w Berlinie, pod tytułem „Sąsiedzi, Partnerzy, silny Region",
  • pierwsze polityczne spotkanie na szczycie 5 listopada 2008 r. w Poznaniu,
  • drugie polityczne spotkanie na szczycie 13 stycznia 2010 r. w Poczdamie,
  • trzecie polityczne spotkanie na szczycie 26-27 października 2010 r. w Szczecinie,
  • czwarte polityczne spotkanie na szczycie 20-21 listopada 2012 r. w Greifswaldzie.

Zobacz: Program spotkania



Szkolnictwo zawodowe szykuje się do starań o unijne dotacje

Kiedyś zapomniane dziś znów wraca do łask. Mowa o szkolnictwie zawodowym, które było tematem spotkania Alicji Makarskiej – Członek Zarządu Województwa Lubuskiego i Waldemara Wrześniaka – starosty nowosolskiego. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim sposobu podziału unijnych dotacji na szkoły zawodowe w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

W ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 pieniądze do województwa lubuskiego popłyną dwoma „strumieniami". Pierwszym z nich będzie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), który skupia się na tzw. projektach twardych, czyli inwestycjach np. remontach lub budowie nowych obiektów. Inne zadania ma Europejski Fundusz Społeczny (EFS). Jego główne założenie to finansowanie tzw. projektów miękkich (nieinwestycyjnych), obejmujących m.in. warsztaty, szkolenia, kursy.

Zarówno w EFRR jak i w EFS zapisano pieniądze na rozwój szkolnictwa zawodowego, które wsparcie otrzyma na podstawie specjalnie przygotowanych algorytmów, nad którymi od pewnego czasu pochylają się lubuscy starostowie. Samorządowcy nie mają zastrzeżeń, co do systemu podziału środków, jaki został przyjęty dla programu EFS, ale wciąż trwa dyskusja nad algorytmem opracowanym dla EFRR.

– To pieniądze, które samorządy będą mogły przeznaczyć na konkretne inwestycje. Część starostów ma swoje propozycje, którym przyjrzymy się dokładniej w poniedziałek podczas spotkania z samorządowcami z całego województwa. Chcemy wybrać rozwiązanie, które w sposób sprawiedliwy pozwoli rozdysponować przyznane nam środki - tłumaczy Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa - Aby te pieniądze mogły być podzielone poza konkursem potrzebna jest zgoda wszystkich starostów – dodaje.

 


Nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach

W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych.  Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.

Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ]  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

 

Noworoczne spotkanie z podopiecznymi hospicjum na Zaciszu

Życzenia zdrowia i pogody ducha złożyła marszałek Elżbieta Anna Polak podopiecznym hospicjum przy Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Zielonej Górze, których odwiedziła 14 stycznia br.  Marszałek podziękowała także za przygotowane przez nich niezwykłe prace, będące wizytówką regionu, które w okresie świątecznym trafiły do gości województwa lubuskiego.

Hospicjum na Zaciszu funkcjonuje od 6 lat. Prace przy budowie trwały prawie dwa lata.  Nad pensjonariuszami czuwają pielęgniarki, terapeuci, rehabilitanci, psycholog i lekarze. W ramach terapii dzieci i młodzież z niepełnosprawnością oraz seniorzy wykonują wiele małych „dzieł sztuki" prezentujących piękno naszego regionu.

 

 

ROPS: 194 tys. zł na zadania z zakresu polityki społecznej

12 stycznia br. zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wsparcie w 2016 r. realizacji zadań publicznych Województwa Lubuskiego w obszarze pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, przeciwdziałania narkomanii oraz działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. 

Na wsparcie zadań publicznych w otwartym konkursie ofert zgodnie z Programem współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 r. w powyższych obszarach przeznaczono środki w wysokości 194.000 zł.

Celem konkursu jest wyłonienie ofert i zlecenie organizacjom pozarządowym w rozumieniu art. 3 ust. 2 oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - realizacji zadań publicznych Województwa Lubuskiego w obszarze pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, przeciwdziałania narkomanii oraz działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, szczegółowo określonych w „Programie współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku" (Dz. Urz. Woj. Lub. z 2015 r. poz. 2045).

Zgodnie z „Programem współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku", planowane jest wsparcie niżej wymienionych obszarów:

1)   pomocy społecznej - planowane wydatki 60.000 zł.

Zadanie: działania wynikające z „Wojewódzkiego Programu Pomocy Społecznej", obejmujące
w szczególności:

  1. a)     zapobieganie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży,
  2. b)    doskonalenie systemu wsparcia dla osób starszych,
  3. c)     poprawę jakości usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz wykluczonych społecznie,
  4. d)    wspieranie osób i rodzin w przezwyciężeniu trudnej sytuacji życiowej,
  5. e)     rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

2)   wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej - planowane wydatki 32.000 zł.

Zadanie: działania wynikające z „Wojewódzkiego Programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2013-2016", obejmujące w szczególności:

  1. a)     podniesienie społecznej świadomości o znaczącej roli rodziny,
  2. b)    wspieranie działań w obszarze pracy z rodziną oraz pomocy w opiece i wychowaniu dziecka,
  3. c)     rozwój systemu rodzinnej pieczy zastępczej.

3)   przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym - planowane wydatki - 64.000 zł.

Zadanie: działania wynikające z „Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016", obejmujące w szczególności:

  1. a)     profilaktykę uniwersalną dzieci i młodzieży, rodziców,
  2. b)    profilaktykę selektywną i wskazującą w miejscach o zwiększonym narażeniu na kontakt z narkotykami oraz dla osób z grup ryzyka: ze środowisk zmarginalizowanych, zagrożonych demoralizacją i wykluczeniem społecznym oraz dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  3. c)     leczenie, rehabilitację oraz ograniczenie szkód zdrowotnych i reintegrację społeczną,
  4. d)    organizowanie szkoleń i podnoszenie kwalifikacji osób realizujących zadania profilaktyczne z zakresu narkomanii.

4)   działalności na rzecz osób niepełnosprawnych  - planowane wydatki – 38.000 zł.

Zadanie: działania wynikające z „Wojewódzkiego Programu Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych", obejmujące w szczególności:

  1. a)     wypracowanie skutecznych działań w zakresie zapobiegania inwalidztwu i innym dysfunkcjom organizmu,
  2. b)    aktywne zaangażowanie organizacji pozarządowych w kreowanie polityki społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Oferty na realizację zadań publicznych należy składać w terminie 21 dni od dnia ukazania się ogłoszenia, tj. do dnia 4 lutego 2016 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze przy Al. Niepodległości 36 (sekretariat pok. nr 10, I piętro) lub w sekretariacie Wydziału Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. przy ul. Łokietka 22, w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze".

O terminie złożenia oferty decyduje data stempla pocztowego w przypadku ofert wysłanych pocztą,  data wpływu do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze lub do Wydziału Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego z siedzibą w Gorzowie Wlkp. w przypadku ofert złożonych osobiście.

Załączniki:

- Uchwała ZWL dot. konkursu na 2016 r. wraz z ogłoszeniem;

- wzór oferty realizacji zadania publicznego zał. nr 1;  

- karta oceny zadania zał. nr 2;

- instrukcja wypełniania oferty

oraz informacje znajdziecie Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze oraz na stronie www.rops.lubuskie.pl

 

 

Lubuskie ma pierwszą klinikę!

12 stycznia 2016 r.  – to historyczna data dla regionu lubuskiego. Tego bowiem dnia do Krajowego Rejestru Sądowego wpisany został Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze spółka z o.o. Lubuskie ma zatem pierwszą w regionie klinikę! –  Status kliniki pozwala na skuteczniejsze ubieganie się o centralne środki na rozwój bazy szpitalnej, zarówno w celach dydaktycznych, jak i związanej z powiększaniem oferty szpitala dla pacjentów z całego regionu i innych województw – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przekształcenie związane jest m.in. z planami rozwoju kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym zakończyło formalności związane z jej powołaniem. Dotychczas szpital wojewódzki w Zielonej Górze funkcjonował na zasadzie publicznego szpitala, dla którego organem założycielskim i właścicielem jest samorząd woj. lubuskiego. Natomiast uczelnia korzystała z jego bazy do celów dydaktycznych na zasadzie porozumienia.

Z chwilą zarejestrowania spółki 100 proc. udziałów należy do samorządu województwa. Docelowo 51 proc. udziałów obejmie Uniwersytet Zielonogórski stając się większościowym udziałowcem szpitala, reszta udziałów pozostanie w rękach województwa. Udziały w spółce będą się dzielić na uprzywilejowane i nieuprzywilejowane. Województwo posiadać będzie udziały uprzywilejowane, które na Zgromadzeniu Wspólników dadzą wartość trzech głosów za każdy udział. Natomiast pozostali wspólnicy posiadać będą jeden głos na jeden udział. Województwu przysługiwać będzie też pierwszeństwo nabycia zbywanych udziałów. Zgromadzenie Wspólników będzie przeznaczać całość zysku netto na realizację zadań statutowych.

Przekształcenie szpitala w uniwersytecką spółkę kliniczną otworzyło nowe szanse rozwoju przed otwartym w paździerzu ub. roku kierunkiem lekarskim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie studiuje na nim 60 osób. Uczelnia prowadząca klinikę może liczyć na znacznie wyższe dotacje z ministerstwa zdrowia, niż korzystając ze szpitalnej infrastruktury na zasadzie porozumienia, jak to miało miejsce do tej pory w Zielonej Górze. - Ponadto status kliniki pozwala na skuteczniejsze ubieganie się o centralne środki na rozwój bazy szpitalnej, zarówno w celach dydaktycznych, jak i związanej z powiększaniem oferty szpitala dla pacjentów z całego regionu i innych województw – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Klinika w Zielonej Górze już specjalizuje się w onkologii, neurochirurgii i traumatologii oraz neonatologii (świadczy usługi na poziomie III stopnia referencyjności).

Pierwszym prezesem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. został dotychczasowy dyrektor lubuskiego oddziału NFZ Stanisław Łobacz, który z początkiem roku zrezygnował z pracy w NFZ (obowiązku dyrektora oddziału pełni jego zastępca Piotr Bromber). Powołano także trzyosobową Radę Nadzorczą.

Kadencja pierwszego - jednoosobowego Zarządu Spółki i pierwszej Rady Nadzorczej będzie trwać rok obrotowy, natomiast kolejne kadencje – trzy lata obrotowe.

Majątek ruchomy szpitala został wyceniony na ok. 60 mln zł, a nieruchomości na 80 mln zł. Województwo nie wniesie aportem do nowej spółki nieruchomości. Będzie je bezpłatnie użyczać nowo powołanej spółce. Ta przejęła wszystkich 1.476 pracowników utrzymując dotychczasowe warunki ich zatrudnienia.

Lecznica w Zielonej Górze ma obecnie 26 oddziałów, które dysponują ok. 800 łóżkami. Prowadzi także wiele poradni specjalistycznych. Wysokość kontraktu zielonogórskiej lecznicy z NFZ wyniosła na koniec 2015 r. 209 mln zł.


Razem możemy więcej dla Lubuskiego!

Kontrakt Terytorialny dla województwa lubuskiego, rozwój portu lotniczego Zielona Góra/Babimost oraz utworzenie Akademii Gorzowskiej to tematy pierwszego spotkania zarządu województwa z Lubuskim Zespołem Parlamentarnym nowej kadencji, które odbyło się 11 stycznia br. - Jeżeli będziemy współpracować ponad podziałami politycznymi dla lubuskiej racji stanu to wszystkie priorytety rozwoju regionu są do osiągnięcia – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. W spotkaniu udział wzięli lubuscy parlamentarzyści, wojewoda lubuski oraz władze PWSZ w Gorzowie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Było to pierwsze spotkanie w takim gronie. Jego celem było omówienie najważniejszych dla regionu lubuskiego spraw, priorytetów i problemów. – Na to pierwsze spotkanie wybraliśmy te najistotniejsze: zadania zapisane w kontrakcie terytorialnym, czyli umowie między rządem i samorządem, rozwój Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost oraz rozwój szkolnictwa wyższego w regionie. Jak będzie silna drużyna, to łatwiej będzie przeprowadzić te sprawy i osiągnąć założone cele – mówiła marszałek. – Chcemy wykorzystać wasz mandat poselski dla wspólnych celów, dla poprawy życia mieszkańców w regionie lubuskim – dodała.

Kontrakt Terytorialny – wielka szansa na rozwój regionu

Kontrakt Terytorialny to umowa między rządem a samorządem każdego województwa, w sprawie źródeł finansowania najważniejszych inwestycji zaplanowanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020. Zapisane są w nim inwestycje priorytetowe dla regionu. Jednak, jak podkreślała podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak, część z nich znajduje się na liście podstawowej (stałej), co oznacza pewność ich realizacji, a część na liście warunkowej, i o te trzeba powalczyć. I tu właśnie samorząd województwa liczy na wsparcie lubuskich parlamentarzystów. Marszałek zaprezentowała stan realizacji projektów ujętych w Kontrakcie. Zobacz listę projektów i stan ich realizacji - To nie jest lista marzeń nierealnych. Są to wszystkie projekty, które były wielokrotnie omawiane, o które od dawna toczymy bój. Jeżeli będziemy współpracować ponad podziałami politycznymi dla lubuskiej racji stanu to ta lista jest do osiągnięcia – wyjaśniła marszałek. Samorząd województwa będzie renegocjował z rządem Kontrakt i zabiegał o przeniesienie jak największej liczby projektów na listę stałą. Dotyczy to szczególnie budowy ponadregionalnych specjalistycznych centrów usług medycznych – Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp., wraz z wyposażeniem – Rozbudowa i doposażenie Zakładu Radioterapii w Zielonej Górze. Jak podkreślała marszałek, teraz jest bardzo dobry czas na renegocjacje kontraktu w tym zakresie. - W ubiegłym tygodniu została opublikowana mapa potrzeb i to jest warunek Komisji Europejskiej. Jest zielone światło, które daje nam możliwość działań – wyjaśniła marszałek.

Deklarację współpracy w celu realizacji priorytetów zadeklarował wicewojewoda lubuski Robert Paluch. - Gwarantuję współpracę w sprawach ważnych i zasadniczych. Są pewne projekty, które wymagają komplementarności działań samorządowych z rządowymi. Jak jest efekt synergii, to jest szybciej, lepiej i taniej. Lubuska racja stanu jest zawsze rzeczą najważniejszą – podkreślał.

Z prośbą o interwencję ze strony zarządu województwa zwróciła się także poseł Krystyna Sibińska. Po pierwsze w kwestii ujętej w Kontrakcie Terytorialnym budowie mostu na Odrze w Krośnie Odrzańskim. - Jesteśmy po posiedzeniach budżetowych komisji merytorycznych i projekt ten został wyrzucony z budżetu państwa i myślę, że potrzebna byłaby interwencja zarządu województwa. Powinniśmy o to zabiegać. Procedury wstępne zostały uruchomione wstrzymywanie tego projektu nie jest wskazane – wyjaśniła. Interwencja miałaby dotyczyć także modernizacji linii kolejowej nr 203, która na szczeblu rządowym traktowana jest jako inwestycja regionalna, a to oznacza, że powinna być także finansowana ze środków regionalnych. - Warto o tym rozwiać, przesuwanie tego w czasie nie jest dobre. Modernizacja tego odcinka jest niezwykle potrzebna.

Port lotniczy ważny dla rozwoju regionu

Rozwój Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost to kolejny temat spotkania z zespołem parlamentarnym. Członek Zarządu Bogdan Nowak zaprezentował stan w jakim obecnie jest lotnisko oraz plany jego rozwoju. - Zakończono działania związane z modernizacją infrastruktury portu. Koszt inwestycji wyniósł 10 mln zł z czego 7 mln to były środki unijne. Te działania wykonane zostały zatem niskim nakładem kosztów. Teraz port spełnia wszystkie wymagania przepisów polskich i europejskich i posiada certyfikat lotniska użytku publicznego.

Jak podkreślał głównym celem jest wzrost liczby pasażerów. - Zatwierdzony został plan generalny dla spółki, czyli strategia rozwoju formy bardzo ściśle związana z możliwościami technicznymi i prognozująca kierunki rozwoju dla lotniska. Zakładamy wzrost liczby pasażerów. Założyliśmy dywersyfikację ruchu na LCC, tradycyjny i czarterowy. Prowadzimy rozmowy z touroperatorami, Ministerstwem Obrony Narodowej, dla którego nasze lotnisko położone jest bardzo dobrze pomiędzy dwoma kompleksami poligonowymi, więc jest doskonałe logistycznie dla dużych operacji międzynarodowych. Prowadzimy rozmowy z przewoźnikiem czarterowym oraz z przewoźnikami Cargo – wyjaśnił.

Obecnie podpisana jest umowa z przewoźnikiem na kolejny rok, na kwotę 7,3 mln zł. Realizowanych będzie 520 połączeń. Dotacja jest pomniejszona o dochody ze sprzedaży biletów. Pomniejszy to koszt wykonania operacji o ok. 1,5 mln zł. Dodatkowo koszty pomniejszy dotacja z miasta Zielona Góra. To prognozuje, że kwota dotacji nie przekroczy 4 mln zł. Przedstawił także obszary, w których pomoc lubuskich parlamentarzystów jest niezbędna.

Swoje poparcie dla rozwoju portu lotniczego w Babimoście wyraził senator RP Waldemar Sługocki. - Lotnisko jest potrzebne województwu lubuskiemu i całym sobą będę wspierać inicjatywy jego utrzymania i rozwoju. Cieszy mnie to ze te straty będą coraz mniejsze i trzymam kciuki za rozwój tego lotniska – podkreślał.

Szkolnictwo wyższe lubuskim potencjałem

Kolejnym tematem dyskusji był rozwój szkolnictwa wyższego w regionie lubuskim. O tym jak dynamicznie rozwija się utworzony w ubiegłym roku kierunek lekarski opowiedziała jego prodziekan ds. studenckich Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu dr Ewa Skorupka.

Sporo uwagi poświęcono także działaniom zmierzającym do utworzenia Akademii Gorzowskiej. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że samorząd województwa przeznaczył już bardzo duże środki na dostosowanie bazy dydaktycznej. Ponadto w tegorocznym budżecie również zaplanowano środki na działania zmierzające do utworzenia Akademii.

Do uczestników spotkania dotarła także informacja o inicjatywie poselskiej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, dotyczącej projektu ustawy przekształcenia gorzowskiej PWSZ w Akademię. Jest szansa, że stanie się to jeszcze w tym roku. Jeżeli tak się stanie, uczelnia będzie miała trzy lata na spełnienie wszystkich warunków formalnych, w tym przede wszystkim uzyskanie praw do doktoryzowania na dwóch kierunkach. - Cieszy nas fakt, że jest inicjatywa poselska i projekt ustawy. My będziemy tę drogę, która jest tam przewidziana, realizować w oparciu o państwa pomoc. Jeżeli będzie taka inicjatywa i zostanie zaakceptowana, to będzie potrzebna wszelka pomoc, na która liczę – zaznaczył Prorektor do Spraw Organizacji i Rozwoju PWSZ w Gorzowie Wlkp. dr Arkadiusz Wołoszyn. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że to bardzo cenna inicjatywa. Zapewniła także o wsparciu samorządu w tej kwestii.

Swoje poparcie dla utworzenia Akademii Gorzowskiej wyraził także prof. Jerzy Smorawiński, rektor AWF w Poznaniu. - Akademia Gorzowska to bardzo słuszna droga, ponieważ potrzebne jest stworzenie silnego ośrodka naukowo- dydaktycznego w północnej części regionu. To ważne dla zrównoważonego rozwoju – podkreślał.  

Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie krył senator Władysław Komarnicki. - Cieszę się, że dwie uczelnie chcą żeby powstała Akademia. To historyczna chwila. Gratuluję inicjatywy poselskiej – mówił.

 


Licytuj i wspieraj WOŚP!

(Nie)winne spotkanie z Marszałek Elżbietą Anną Polak na winnicy w Zaborze, wykonana przez marszałek beza Pavlovej, skrzynki z produktami regionalnymi – wszystko to można wylicytować i wspomóc Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera pieniądze dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.  – Warto licytować, i wspierać orkiestrę, szczególnie, że zakupiony przez nią sprzęt trafia także to lubuskich szpitali – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. Licytować można do 21 stycznia!

Jak co roku do akcji włącza się także samorząd województwa. W tym roku licytować można:

  • (Nie)winne spotkanie z Marszałek Elżbietą Anną Polak w miejscu, gdzie bije serce lubuskiego winiarstwa

Marszalek Elżbieta Anna Polak zaprasza do największej w Polsce winnicy samorządowej w Zaborze!

Szczęśliwiec, który wygra aukcję WOŚP, przekona się sam, że Region Lubuski smakuje winem i miodem! Marszałek osobiście opowie o tym, jak powstawała winnica i Lubuskie Centrum Winiarstwa, a opowieści dopełnią wyjątkowe smaki lubuskich produktów regionalnych. Licytuj TUTAJ (Licytacja potrwa do 21 stycznia)

  • Lubuska skrzynka z produktami regionalnymi

O tym, że Lubuskie ma wyjątkowy smak: tradycji, historii i wielokulturowości, można się przekonać licytując skrzynkę z produktami regionalnymi znajdującymi się na liście produktów regionalnych i tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Każdy z nich sporządzony jest według tradycyjnej receptury lokalnej. Szczęśliwiec, który wylicytuje regionalną skrzynię obfitości, będzie mógł się przekonać, jak wspaniale smakuje Lubuskie – region prężnie rozwijającego się pszczelarstwa oraz odradzających się tradycji winiarskich. Dodatkowo w skrzyni znajdzie się piękne, unikatowe pióro od Marszałek Województwa Lubuskiego oraz zestaw mini-gadżetów promocyjnych. Licytuj TUTAJ (licytacja potrwa do 17 stycznia)

  • Beza Pavlovej od Marszałek Elżbiety Anny Polak

Jak smakuje Lubuskie? Na przykład wspaniałą „bezą Pavlovej", z której słynie marszałek Elżbieta Anna Polak.  Ten wyśmienity deser, przygotowany własnoręcznie przez Marszałek Województwa Lubuskiego, trafi do rąk szczęśliwca, który wygra aukcję WOŚP. Kto miał okazję poznać kulinarny talent marszałek Elżbiety Anny Polak wie, że warto licytować! Dochód z aukcji trafi do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera pieniądze dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów. Licytuj TUTAJ (Licytacja potrwa do 17 stycznia)

- W tym roku z Orkiestrą gra oczywiście województwo lubuskie, które na co dzień mocno wpływa na rozwój zielonogórskiego szpitala. Tegoroczny WOŚP w Zielonej Górze udało się zorganizować m.in. dzięki przychylności władz naszego regionu, które wsparło nas nie tylko gadżetami do licytacji, ale także finansowo – mówi Krzysztof Sikora z zielonogórskiego sztabu WOŚP.

Samorząd województwa wsparł finansowo trzy sztaby: sztab w Gorzowie Wlkp. – 5 tys. brutto, sztab w Gorzowie Wlkp. w Gimnazjum nr 9 – 3 tys. brutto oraz sztab w Zielonej Górze – 10 tys. brutto

Ponadto następujące sztaby: Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Lubrzy,  Lipkach Wielkich, Sulechowie i Łagowie dostały takie same materiały promocyjne na licytacje:

  1. Album Piotra Chary: „Rowerem, kajakiem, pieszo…"  - 2 szt.
  2. Przewodnik: „Kraina wina i miodu"  - 2 szt.
  3. Przewodnik: „Turystyka sakralna"  - 2  szt.
  4. Przewodnik: „ Świat militariów i fortyfikacji"  - 2  szt.
  5. Przewodnik: „ Piękno przyrody"  - 2  szt.
  6. Mapa: „Kraina wina i miodu"  - 2  szt.
  7. Mapa: „ Świat militariów i fortyfikacji"  - 2  szt.
  8. Książka Macieja Noskowicza „Droga do złota" – 1 szt.
  9. Koszulka Festiwal Przystanek Woodstock 2015 rok  - 1  szt.

Jak  Fundacja WOŚP wspiera lubuskie szpitale

Są oddziały w lubuskich lecznicach, w których sprzęty z charakterystycznym owsiakowym serduszkiem stanowią zdecydowaną większość wyposażenia. Prześwietliliśmy pod tym kątem dwa największe szpitale w województwie: w Zielonej Górze i Gorzowie. Łączna wartość sprzętu od Fundacji WOŚP, który trafił tu w ostatnich pięciu latach, to ponad 2,5 mln zł (Gorzów Wlkp. 1,4 mln zł, Zielona Góra 1,3 mln zł) – A przecież Jurek Owsiak i jego Orkiestra grają już od 24 lat i będą grać do końca świata. I o jeden dzień dłużej. I za każdym razem będę go wspierać, bo warto – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Z dużej części przekazanego sprzętu korzystają zarówno najmłodsi, jak i najstarsi pacjenci. Trafił on bowiem na oddziały noworodkowe, Intensywnej Terapii Noworodka, Chirurgii Dziecięcej, Chirurgii Noworodka i Traumatologii z Pododdziałami Urologii Dziecięcej, Szpitalne Oddziały Ratunkowe, Oddziały Wewnętrzne oraz do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Urządzenia te uratowały życie wielu Lubuszanom.   



Lubuskie specjały na Grüne Woche

15 stycznia br. w Berlinie rozpocznie się „Die Internationale Grüne Woche", czyli Międzynarodowy Zielony Tydzień. Są to największe na świecie targi rolnictwa, żywności i ogrodnictwa, które odbywają się co roku w styczniu na terenie Targów Berlińskich. Województwo lubuskie w tym roku zaprezentuje swoje unikatowe regionalne wyroby wytwarzane od lat wedle oryginalnych receptur. Na zwiedzających czekają produkty piekarnicze, ciasta, chleby, a także wędliny, miody oraz wiele innych produktów regionalnych.

W sobotę, 16 stycznia br. stoisko województwa i targi odwiedzi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. W tym samym dniu spotka się z Ministrem Vogelsängerem. Tematem spotkania będą m.in. priorytety współpracy w roku 2016. Targi odwiedzi również grupa Radnych Województwa Lubuskiego wraz z Dyrektorem Departamentu PROW Józefem Giemzą.

Targi w Berlinie corocznie odwiedza blisko pół miliona osób. Dla lubuskich wystawców to doskonała okazja do zaprezentowania swoich unikatowych produktów i pozyskania nowych klientów. Województwo Lubuskie w tym roku przyszykowało mnóstwo atrakcji jeśli chodzi o produkty i wystawców. Na stoisku pojawią się browary lubuskie, wędliny, sery kozie, naturalny chleb, ale również nie zabraknie rękodzielników. Na stoisku zaprezentują się: Masarnia Motyka, Browar EDI, Ryszard Kapica - produkty piekarnicze, Przedsiębiorstwo handlowe - Wanda Towpik, Biały Tulipan, Henryk Kuźma – nabiał , sery, Ignacy Żegleń, Browar Witnica S.A., Zdzisław Perz – sery kozie, Art Viki Urszula Szadyko.

„Zielony Tydzień" w Berlinie jest największym spotkaniem producentów i przetwórców żywności z całego świata. To miejsce nie tylko pozwala na pokazanie swoich regionalnych produktów znacznej liczbie konsumentów, odwiedzających targi, ale również daje możliwość wejścia na nowe rynki, pozyskania kolejnych klientów czy nawiązania kontaktów biznesowych. Krajem partnerskim tegorocznych targów jest Maroko.

Przez 10 dni swoją ofertę przedstawiają wystawcy z ponad 70 krajów. Targi oferują warzywa, owoce, mięsa, ryby i produkty mleczne. Dodatkowo można zapoznać się z ofertą win, piw i innych alkoholi związanych z międzynarodowymi specjalnościami. W dziedzinie rolnictwa i ogrodnictwa znajdziemy tematy dotyczące zapotrzebowanie na surowce, energia ekologiczna, i inne działy przedstawione praktycznie i teoretycznie. W programie zaplanowano wiele wykładów tematycznych, ponad 300 konferencji, seminariów, prelekcji i dyskusji.

Międzynarodową Wystawę Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa odwiedzają specjaliści z kraju i zagranicy przedstawiający wszystkie dziedziny rolnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa i gospodarki rybnej. W targach biorą udział firmy promujące przyrządy, maszyny, wyposażenie i urządzenia produkcyjne używane w rolnictwie i ogrodnictwie, nasiona, szklarnie, ogólne artykuły ogrodnicze. Coraz ważniejszą rolę na targach odgrywają surowce odnawialne, ogrodnictwo, produkty organiczne i oferta związana z rozwojem obszarów wiejskich. Wystawa i towarzyszący jej program pozwalają też zorientować się w nowych trendach oraz w naukowych i praktycznych osiągnięciach w uprawie roślin i hodowli zwierząt.   


Na staż do... Brukseli

Ruszył otwarty nabór na płatne, 5-miesięczne staże w instytucjach Unii Europejskiej. Absolwenci polskich uczelni mają szansę poznać mechanizmy działania UE od środka i zdobyć bardzo cenne doświadczenie zawodowe. Obecny nabór prowadzony jest na staż rozpoczynający się 1 października 2016 roku.

O staż można starać się w Komisji Europejskiej w Brukseli, jak również Luksemburgu czy też w Przedstawicielstwach Komisji w krajach członkowskich UE. Warunkiem ubiegania się o angaż jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych (co najmniej tytułu licencjata) oraz posługiwanie się jednym z języków roboczych UE: angielskim, francuskim lub niemieckim na poziomie C1/C2 oraz jednym z oficjalnych języków UE np. językiem polskim.

Od osób ubiegających się o staż nie wymaga się doświadczenia zawodowego. Stażyści pracują w pełnym 8-godzinnym wymiarze otrzymując wynagrodzenie w wysokości ok. 1000,00 euro netto miesięcznie. Spośród nadesłanych zgłoszeń, z całej UE, Komisja wybierze ok. 600 stażystów.

Zainteresowani mogą zgłaszać się przez stronę internetową Komisji Europejskiej poświęconą stażom do 29 stycznia wypełniając formularz. Więcej na www.lubuskie.pl


Nowy rok - nowa pula dotacji na prace przy lubuskich zabytkach

W budżecie na 2016 r. na ochronę zabytków położonych na terenie województwa lubuskiego zabezpieczono milion złotych.  Wnioski o dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budowlach wpisanych do rejestru można składać w dniach 1–31 stycznia.

Szczegóły dotyczące zasad udzielania dotacji celowej z budżetu województwa lubuskiego oraz wzór wniosku znajduje się na stronie www.lubuskie.pl w ikonce Ochrona zabytków Województwa Lubuskiego [TUTAJ]  oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.


Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Komentarze

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623