Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego


GZ.II.0620.1.92.2016 Zielona Góra, 16.05.2016 r.





Newsletter nr 92




Konferencja prasowa
We wtorek, 17 maja o godz. 13.00 w sali prasowej urzędu marszałkowskiego odbędzie się konferencja prasowa połączona z podpisaniem umów na dofinansowanie Centrów Integracji Społecznej. W konferencji udział wezmą wicemarszałek woj. lubuskiego Romuald Gawlik, dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Sławomir Kulczyński oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Augustyn Wiernicki. Zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy.


Sejmik wybrał nowego członka Zarządu Województwa
W Sali Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze przy ul. J. Dąbrowskiego 14 odbyła się XX sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego, podczas której wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Woj. Lubuskiego. Radni wybrali też nowego członka Zarządu Województwa, którym został Tadeusz Jędrzejczak. Wcześniej rezygnację z pełnionej funkcji złożył dotychczasowy członek Zarządu Bogdan Nowak.
W sesji uczestniczyło 29 radnych oraz parlamentarzyści Tomasz Kucharski, Waldemar Sługocki, Krystyna Sibińska, Artur Zasada, Jerzy Materna, a także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, wicewojewoda lubuski Robert Paluch, prezes lubuskich struktur PSL Jolanta Fedak i inni.
Miłym akcentem podczas sesji było wręczenie „Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Lubuskiego", które odebrali Wacław Hansz oraz Stanisław Madej. Odznaki uroczyście wręczyli przewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz oraz marszałek Elżbieta Anna Polak.
Wacław Zbyszek Hansz - społecznik i organizator życia sportowego. Pomysłodawca i realizator m.in.: Nocnego Biegu Bachusa (od 1986), Półmaratonu Przytok (od 2003), Drużynowego Biegu Winobraniowego o Puchar LOTTO (od 2010), Biegu Służb Mundurowych (2003-2007), Biegu za Liderem (2004-2006), Winobraniowego Biegu Rodzinnego (2008-2009), Grand Prix Województwa Lubuskiego MTB Amatorów (od 2010), Duathlonu Lubuskiego (od 2013) i Grand Prix Lubuskiego Trójmiasta w Biegach Długodystansowych (od 2014). Organizator Zielonogórskiego Ośrodka Terapii Ruchowej dla Osób Trzeciego Wieku (2005) i Zielonogórskiego Ośrodka Zwalczania Nadwagi (2007). Inicjator Zielonogórskiego Ośrodka Nordic Walking (2006) i organizator „spacerów z kijkami", akcji „Lato z Nordic Walking" i „Nordic Walking dla Seniorów" oraz od 2011 roku imprezy wojewódzkiej z okazji Światowego Dnia Marszu TAFISA. Wiceprezes Wojewódzkiej Rady Olimpijskiej w Gorzowie Wielkopolskim (od 2002), członek władz Lubuskiej Federacji Sportu w Zielonej Górze (od 2003), prezes Zarządu Lubuskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (od 1995) oraz członek władz centralnych TKKF (od 1990).
Stanisław Madej - działacz Lubuskiej Izby Rolniczej (od 1996), Przewodniczący Strzelecko-Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR i Wiceprezes LIR. Członek Ochotniczej Straży Pożarnej (od 1985), sekretarz Gminnego Zarządu OSP w Dobiegniewie, Prezes OSP w Słowinie (od trzech kadencji), Przewodniczący Gminnej Komisji Rewizyjnej (dwie kadencje), członek Powiatowej Komisji Rewizyjnej OSP (dwie kadencje), wiceprezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Radny Rady Miejskiej w Dobiegniewie, sołtys wsi Słowin (trzy kadencje), członek Powiatowej Rady Zatrudnienia w Strzelcach Krajeńskich (dwie kadencje), - członek Rady Społecznej przy ODR w Lubniewicach (lata 80. XX w.), jako biegły uczestniczył w likwidacji na terenie woj. lubuskiego chorób zakaźnych zwierząt, członek Rady Nadzorczej w Gospodarczym Banku Spółdzielczym w Choszcznie. Otrzymał odznaczenia: zasłużony dla Gminy Dobiegniew, zasłużony dla Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego, zasłużony dla Rolnictwa, zasłużony dla Samorządu Rolniczego, brązowy i srebrny medal „Zasługi dla Pożarnictwa".
W ramach interpelacji radny Zbigniew Kościk pytał o wyniki audytu przeprowadzonego przez Biuro Analiz i Kontroli urzędu marszałkowskiego w szpitalu w Gorzowie, w zakresie polityki płacowej i kadrowej zarządu spółki. Pytał też o stanowiska doradców zatrudnionych w urzędzie. - Marszałek może mieć siedmiu doradców, ja mam trzech - odparła marszałek Elżbieta Anna Polak. Radna Anna Chinalska zwróciła uwagę na opłaty nakładane na rybaków stawowych za pobór wody oraz na zapisy Prawa wodnego w tym zakresie. Radny Klaudiusz Balcerzak zgłosił postulat powołania zespołu ds. przetwórstwa dziczyzny w woj. lubuskim, z udziałem przedstawicieli departamentu rozwoju wsi i rolnictwa, Polskiego Związku Łowieckiego i Lasów Państwowych. Radny Maciej Nawrocki złożył wniosek dotyczący podziału środków na rozwój infrastruktury medycznej.
Radny Zbigniew Kołodziej interweniował w sprawie remontu drogi nr 302 w Kosieczynie oraz drogi krajowej nr 92 (interpelacja do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad). Radna Małgorzata Gośniowska-Kola prosiła o sprawozdanie z wydatków na promocję województwa w 2015 r., pytała też o planowane umieszczenie telebimu przed gmachem urzędu marszałkowskiego i potencjalne oszczędności na promocji województwa z tego tytułu.
- Jesteśmy już na takim poziomie komunikowania się ze społeczeństwem, że umieszczenie telebimu nie powinno dziwić. Będziemy wykorzystywać nowoczesne technologie, chcemy być zieloną krainą nowoczesnych technologii - odparła marszałek.
Przewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz poinformował, że członek Zarządu Województwa Bogdan Nowak złożył rezygnację z pełnionej funkcji. W związku z tym, Sejmik w głosowaniu 20 radnych za, 8 przeciw i 1 wstrzymujący, przyjął rezygnację Bogdana Nowaka z pełnionej funkcji. Radni, zarówno koalicji jak i opozycji, podziękowali B. Nowakowi za pracę na rzecz województwa. Marszałek Polak poinformowała, że Bogdan Nowak nadal będzie pracował w urzędzie marszałkowskim, na stanowisku sekretarza województwa.
W związku z rezygnacją Bogdana Nowaka, marszałek Polak zaproponowała radnego Tadeusza Jędrzejczaka na stanowisko członka Zarządu Województwa. Wybór członka Zarządu musi odbyć się w głosowaniu tajnym, dlatego powołana została Komisja Skrutacyjna pod przewodnictwem radnej Anny Synowiec. W wyniku głosowania tajnego, Tadeusz Jędrzejczak otrzymał 18 głosów, 11 radnych było przeciw. Radni podjęli też uchwałę w sprawie wyboru Tadeusza Jędrzejczaka na członka Zarządu Województwa większością 19 głosów.
Tadeusz Jędrzejczak urodził się w Gorzowie Wlkp. w 1955 r. W latach 1991-2000 był posłem na Sejm, a w latach 1998-2014 - prezydentem Gorzowa Wlkp. Na radnego woj. lubuskiego był wybierany kolejno w latach 1998, 2002, 2006, 2010 i 2014. Pełnił też funkcję przewodniczącego Euroregionu Pro Europa Viadrina w latach 1999-2014. Z kolei w latach 1999-2010 był członkiem zarządu Związku Miast Polskich.
Ponieważ przewodniczący Mirosław Marcinkiewicz złożył rezygnację z funkcji w związku z ustaleniami koalicyjnymi, radni przyjęli jego rezygnację większością 25 głosów. Następnie radni wybrali nowego przewodniczącego Sejmiku Czesława Fiedorowicza, zaproponowanego przez klub radnych PSL. Za opowiedziało się 20 radnych, siedmiu było przeciw. Zmiany zaszły w Prezydium Sejmiku. Sejmik odwołał Edwarda Fedko z funkcji wiceprzewodniczącego, natomiast powołano Tomasza Wontora i Mirosława Marcinkiewicza na funkcje wiceprzewodniczących.


Park Mużakowski – perła pogranicza zaprasza
Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do Święta Województwa Lubuskiego. W tym roku będziemy się bawić 25 czerwca w położonym na Polsko-Niemieckim Pograniczu Parku Mużakowskim. Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi: Nauka – Natura – Kosmos. - Chcemy pokazać, że Lubuskie to zielona kraina nowoczesnych technologii. Będzie kosmicznie i zielono – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia perły pogranicza, która wiosną jest naprawdę magiczna.
Wybór miejsca nie był przypadkowy. - Od dwóch lat skutecznie promujemy nasze parki i to jest kolejny krok – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Łuk Mużakowa to prawdziwa perła pogranicza. Jego częścią jest Geopark, który w 2015 roku został opatrzony znakiem UNESCO. Na obszarze Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa" wytyczona została ścieżka pod nazwą Dawna Kopalnia Babina, idealnie wykorzystująca wyjątkowe w skali kraju walory do rozwoju geoturystyki. Uroczyste przekazanie certyfikatu poświadczającego przynależność do tak znakomitego grona odbędzie się 28 maja tego roku. Rejon Łuku Mużakowskiego umożliwia obejrzenie wielu stanowisk geologicznych, w tym odsłoniętych trzeciorzędowych warstw ziemi, głazów narzutowych, wydm śródlądowych, źródlisk wód żelazowo-siarkowych oraz wychodni węgla brunatnego. Przypomnijmy, że od 2004 r. na innej prestiżowej liście UNESCO, światowego dziedzictwa, figuruje już Park Mużakowski. Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau. Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Powierzchnia całego założenia wynosi 728 ha, części zachodniej - 206 ha, części wschodniej - 522 ha. Park leży na zróżnicowanym wyskościowo terenie moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowa. Jest to klasyczny park krajobrazowy, jedno z czołowych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej XIX w. Inicjatorem budowy parku, jak i jego twórcą był książę Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr Muskau, literat, a zarazem propagator i teoretyk ogrodnictwa krajobrazowego. Jest to zatem doskonała propozycja na weekend i doskonałe miejsce do świętowania!
Święto Województwa: będzie kosmicznie i zielono
Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi: Nauka – Natura – Kosmos. Udowodnimy, że nowoczesne technologie służą dziedzictwu kulturowemu i odwrotnie. Będziemy zachęcać do zwiedzania Parku i jego odkrywania, a także do odkrywania tajemnic nauki. Pokażemy, że Lubuskie oprócz tego, że jest zielone i piękne, jest też nowoczesne. - Nie dość że geopark jest kosmiczny i widziany z kosmosu, to będą też kosmiczne wydarzenia – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Krótko mówiąc, będzie kosmicznie na łonie natury.
A zatem, zapraszamy do wędrówki po ekscytującym świecie chemii, fizyki, astronomii, informatyki, robotyki i geologii, podczas której poznamy także dokonania lubuskich naukowców, wynalazki XXI wieku i ich związki z przeszłością. Sprawdzimy, co w trawie piszczy i jak wykorzystać wodę, słońce i wiatr do produkcji energii odnawialnej. Zapoznamy się z historią parku i nieograniczoną wyobraźnią jego założyciela.
Jak co roku, podczas święta województwa będzie też coś dla duszy. Tym razem gwiazdą muzycznej uczty będzie niezwykły, jedyny i niepowtarzalny Emir Kusturica - serbski reżyser filmowy, scenarzysta, aktor i muzyk; dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. W czasie koncertu nie zabraknie więc największych filmowych przebojów, bałkańskiego ducha, energii i magii rodem z filmów Kusturicy. To jednak nie wszystko. Czeka nas także wyjątkowy koncert filharmoników zielonogórskich z okazji 60-lecia istnienia Filharmonii.


Samorząd w mediach – weź udział w konkursie!
Jesteś dziennikarzem, publicystą, pracujesz dla redakcji prasowej, radiowej, bądź telewizyjnej działającej na terenie województwa lubuskiego? Przyślij nam swój materiał o regionie i weź udział w konkursie „Samorząd Lubuski w Mediach 2016". -We współczesnym świecie rzetelna informacja jest na wagę złota, więc państwa praca jest dla nas niezwykle ważna, pozwala na skuteczną komunikację z mieszkańcami. Dobry rozgłos jest bardzo potrzebny - przekonuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
Celem konkursu jest promowanie twórczości dziennikarskiej o tematyce samorządowej, ze szczególnym uwzględnieniem samorządu województwa lubuskiego. Do konkursu mogą zostać zgłoszone utwory prasowe, radiowe i telewizyjne oraz publikowane w internecie, nawiązujące do działalności samorządu w całej rozciągłości jego kompetencji, tj.
- gospodarki, infrastruktury i transportu publicznego,
- ochrony zdrowia (działalność szpitali wojewódzkich lub spółek, dla których samorząd województwa jest organem właścicielskim),
- rynku pracy i bezrobocia
- kultury (działalność instytucji kultury podległych samorządowi województwa, imprezy promocyjne woj. lubuskiego),
- sportu i rekreacji (działalność Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, programy promocji sportu),
- turystyki i produktów regionalnych (działalność Lubuskiego Centrum Winiarstwa i winnicy samorządowej, lubuskie szlaki turystyczne, produkty regionalne itp.),
- rolnictwa, ochrony środowiska i rozwoju wsi,
- współpracy zagranicznej woj. lubuskiego,
- funduszy europejskich,
- dokumentów strategicznych woj. lubuskiego.
W konkursie mogą wziąć udział autorzy, których utworzy zostały opublikowane lub wyemitowane w okresie między 1 czerwca 2015 r., a 1 czerwca 2016 r. w mediach mających siedzibę lub oddział na terenie województwa lubuskiego.
Prace należy nadsyłać najpóźniej do 10 czerwca 2016 r. na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Ul. Podgórna 7
65-057 Zielona Góra
Z dopiskiem : „KONKURS – SAMORZĄD LUBUSKIM W MEDIACH 2016"
Pula nagród wynosi 6.000 zł
Do pobrania:
- regulamin konkursu
- formularz zgłoszenia


Przedsiębiorstwo Fair Play - zgłoś swoją firmę
Trwa XIX edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play". Zgłoś swoja firmę i udowodnij innym, że odnosisz sukcesy działając etycznie!
Od 19 lat polskie przedsiębiorstwa są promowane w najstarszym ogólnopolskim programie skierowanym do firm, dla których nie tylko wynik, ale również sposób prowadzenia biznesu ma zasadnicze znaczenie.
Do tegorocznej edycji programu „Przedsiębiorstwo Fair Play" zgłosiło się już niemal 200 firm
z 14 województw. Certyfikat programu „Przedsiębiorstwo Fair Play" 2016 mają szansę uzyskać firmy, które terminowo wywiązują się ze zobowiązań wobec Skarbu Państwa, uczciwie i rzetelnie reklamują się, jednocześnie nie dyskredytując konkurencji, a ponadto stwarzają swoim pracownikom warunki sprzyjające zarówno efektywnej pracy, jak i rozwojowi zawodowemu, są wrażliwe na potrzeby środowiska lokalnego oraz aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach prospołecznych,
a w prowadzonej działalności uwzględniają dbałość o środowisko naturalne.
Listę uczestników można znaleźć pod adresem: http://przedsiebiorstwo.fairplay.pl/uczestnicy-certyfikacji.html.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 31 maja 2016 r.
Regulamin dostępny na stronie:
http://przedsiebiorstwo.fairplay.pl/pliki/dokumenty/2016/pfp_regulamin_2016.pdf
Zapraszamy do udziału lubuskie przedsiębiorstwa!

Pozdrawiam,

 

Michał Iwanowski

Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

m.iwanowski@lubuskie.pl
tel. 68 456 54 93

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.lubuskie.pl

 

 


P Pomyśl o środowisku zanim wydrukujesz tego e-maila

    Please consider the environment before printing this e-mail

Komentarze

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623