10 inwestycji które pomogą stworzyć z Zielonej Góry stolicę zachodniej Polski

Miasto tak dogodnie położone jak Zielona Góra- w odległości ok. 150 km od innych większych aglomeracji w pobliżu, mogłoby rozwinąć się do roli regionalnej metropolii. Tak się jednak nie stanie- miasto swe środki inwestycyjne w dużej mierze wydaje w sposób daleki od profesjonalizmu. Przykłady zasięgania opinii specjalistów lub konsultantów zewnętrznych są rzadkie, kluczową rolę w polityce inwestycyjnej odgrywają urzędnicy bez należytego wykształcenia lub politycy zwykle nie mający szerszej wiedzy w danej dziedzinie, ale nie wahający się podejmować decyzji bez zasięgania czyjejkolwiek rady.

Spróbujmy zrobić ranking takich 10 inwestycji:

- Wyprzedaż miejskich kamienic i działek w centrum miasta. Umożliwi odtworzenie życia nocnego na Starym Mieście. Dziś jest to dzielnica mieszkań socjalnych. Rewitalizacja centrum miasta.
- Gruntowna reforma układu komunikacji miejskiej, zaprojektowanie zupełnie na nowo układu linii autobusowych, obalenie monopolu MZK, wprowadzenie Zarządu Transportu Miejskiego wyłaniającego przewoźników w drodze przetargów. Pilne wprowadzenie komunikacji miejskiej na strefę pieszą celem rewitalizacji centrum miasta.
- Park technologiczno- przemysłowy wokół miasta
- Szybka Kolej Miejska łącząca Nową Sól z Zieloną Górą, najlepiej wykorzystująca istniejące torowisko do dawnego dworca południowego przy ul. Wiśniowej w Zielonej Górze.
- atrakcyjny turystycznie ogród botaniczny i/ lub zoobotaniczny. Odbudowa ogrodu do co najmniej jego przedwojennej wielkości (dziś jest 2-krotnie mniejszy), uczynienie z niego największej atrakcji miasta.
- hala widowiskowo- targowo- sportowa. Zielona Góra miejscem kongresów i targów.
-ożywienie portu lotniczego (np. poprzez jego prywatyzację- dziś jest to ostatni państwowy port regionalny w kraju), przyciągnięcie tanich linii lotniczych
-wyprzedaż miejskich terenów pod miastem, np. na os. Mazurskim, Srebrnej Polanie, przy markecie Auchan. Zatrzymywanie ich przez miasto jest blokowaniem rozwoju.
-przebudowa dzielnicy biurowo- administracyjnej pomiędzy ul. Chopina a Boh. Westerplatte. Wyburzenie „Hermesu”, „DH Centrum”, budynku poczty, budowa biurowców w tych miejscach.
-budowa systemu ścieżek rowerowych, co uczyni miasto bardziej atrakcyjnym dla studentów.
-walka o modernizację linii kolejowych dochodzących do Zielonej Góry. Odbudowa dawnej pozycji miasta jako węzła przesiadkowego. Częste połączenie kolejowe do Berlina.

Komentarze

Prześlij komentarz

Waszym zdaniem



Jak bardzo szybko opublikować swoje teksty lub wydarzenie?

Jak publikować swój tekst/ event?
Swoje wydarzenie lub pojedynczy tekst podeślij na adres email: adam(małpa)wieczorna.pl
Zaopatrz emajl w komunikatywny tytuł: będzie on tematem twojego artykułu/ wydarzenia.
Możesz dołączyć plik graficzny (formaty: jpg, png, gif). Wydarzenie lub tekst ukaże się natychmiast na stronie.
Osoby zainteresowane stałą współpracą otrzymują swoje konto: zgłoszenia na wydawnictwo(małpa)wieczorna.pl. Odwołania publikacji i skargi, wnioski o wycofanie publikacji proszę słać sms-em Tel. 0604443623